
MASOVNA otpuštanja u 2025.: Desetine hiljada ljudi na ulici, OVE kompanije nemilosrdno "seku"
U 2025. godini, svet svedoči talasu masovnih otpuštanja u gotovo svim industrijama — od tehnologije i energetike, do finansija, automobilske industrije i potrošačke robe. Kompanije širom sveta sprovode velike rezove radne snage, najavljujući promene koje odražavaju prelaz na veštačku inteligenciju, borbu sa inflacijom, kao i strateške transformacije poslovnih modela.
Tehnološki sektor
Najveći udar doživeo je upravo tehnološki sektor. Meta planira da otpusti oko 3.600 zaposlenih, što predstavlja 5 odsto ukupne radne snage, dok Gugl sprovodi kontinuirana otpuštanja radi preusmeravanja fokusa na razvoj AI tehnologije.
Microsoft cilja na restrukturiranje i smanjenje slabije performansnih pozicija, posebno u sektoru sajber bezbednosti.

Kompanija Dell Technologies planira da ukine 12.000 radnih mesta i gotovo u potpunosti eliminiše hibridne i rad na daljinu pozicije. Oracle, otpušta 11.000 radnika (7 odsto ukupne radne snage), uključujući pozicije u Oracle Cloud Infrastructure sektoru.
Slične promene sprovode i Autodesk, koji otpušta 1.350 radnika (9 odsto), kao i Workday sa planiranim smanjenjem od 1.750 zaposlenih (8,5 odsto).
Energetski sektor
Energetski giganti poput Chevrone i BP-a takođe preduzimaju drastične korake. Chevron je najavio otpuštanje između 15 i 20 odsto globalne radne snage (oko 9.000 ljudi) do kraja 2026. godine, dok BP planira da se oprosti od 4.700 zaposlenih i 3.000 ugovornih radnika.
Shell planira smanjenje radne snage za 20 odsto do kraja 2025.
Finansijski sektor
U finansijskom sektoru, PwC je najavio smanjenje broja zaposlenih za 1.500 (3 odsto u SAD-u), dok Goldman Sachs planira otpuštanja između 3 i 5 odsto zaposlenih kao deo godišnjeg pregleda učinka.
BlackRock je smanjio broj zaposlenih za 200, što je oko 1 odsto ukupne radne snage.
Automobilska industrija i proizvodnja
Nisan je najavio dodatna otpuštanja preko 10.000 ljudi, čime ukupan broj otpuštenih raste na 20.000, odnosno 15 odsto globalne radne snage. Kompanija beleži gubitke do 3,8 milijardi funti i planira restrukturiranje proizvodnih pogona. Rojters prenosi da su otpuštanja deo većeg plana za sanaciju poslovanja.

Panasonic, ključni dobavljač Tesle, objavio je da će otpustiti 10.000 radnika (4 odsto zaposlenih), uglavnom iz sektora proizvodnje baterija, kako bi se nosio sa kineskom konkurencijom.
Potrošačka roba i maloprodaja
Estée Lauder je najavio da će otpustiti između 5.800 i 7.000 ljudi, što je deo šireg plana povratka na profitabilne staze. Unilever planira otpuštanje 1.700 kancelarijskih radnika i izdvajanje sektora sladoleda, što bi trebalo da otvori 1.000 novih pozicija.
Kohl’s zatvara 27 prodavnica i ukida oko 10 odsto korporativnih pozicija.

Amazon planira da eliminiše oko 14.000 menadžerskih pozicija, uz uvođenje obavezne petodnevne radne nedelje.
Blue Origin je najavio otpuštanje 1.000 zaposlenih, dok CNN sprovodi restrukturiranje koje uključuje smanjenje radne snage u više odeljenja.
Masovna otpuštanja u 2025. godini odražavaju širu transformaciju globalnog tržišta rada, posebno pod uticajem razvoja veštačke inteligencije, inflatornih pritisaka i strateškog usklađivanja kompanija sa novim poslovnim okruženjem.
(Telegraf Biznis)
Video: Ilija je sa 19 godina napustio fakultet, i počeo da razvija svoj talenat
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.