Ako danas idete u menjačnicu obratite pažnju na KURS dolara!

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Zvanični srednji kurs dinara za evro danas je 117,2195 dinara, što je neznatna promena u odnosu na ponedeljak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Dinar je prema evru slabiji za 0,1 u odnosu na pre mesec dana, na godišnjem nivou je slabiji za 0,1 odsto, a od početka godine za 0,2 odsto.

Zvanični kurs dinara u odnosu na dolar danas je slabiji za 1,0 odsto i iznosi 105,4322 dinara za dolar.

Kurs dinara prema dolaru slabiji je za 1,9 odsto nego pre mesec dana, na godišnjem nivou je jači za 3,1 odsto, a od početka godine za 6,6 odsto.

Zašto je dolar u "slobodnom padu"

Od januara 2025. godine, američki dolar je zabeležio značajan pad – oko 9% u odnosu na korpu najvažnijih svetskih valuta. Ovaj pad je rezultat kombinacije faktora, uključujući agresivne trgovinske politike, promene u investitorskom sentimentu i šire makroekonomske trendove.

Nestabilnost trgovinske politike

Administracija Donalda Trampa uvela je visoke carine – i do 145% na kinesku robu – što je u početku ojačalo dolar. Međutim, naknadni sporazum o smanjenju carina na 90 dana izazvao je nesigurnost na tržištu, što je doprinelo slabljenju dolara.

Promena investitorskog sentimenta

Globalni investicioni fondovi znatno su smanjili izloženost američkom dolaru, beležeći najveći nivo "underweight" pozicije još od 2006. godine. Ova promena ukazuje na zabrinutost zbog ekonomske politike SAD i sve veću orijentaciju ka drugim valutama poput evra i azijskih valuta.

Makroekonomski pokazatelji

Uprkos rastu kamatnih stopa u SAD, vrednost dolara je pala – što je neuobičajeno, jer više kamatne stope obično privlače strane investitore i jačaju valutu. Ipak, trenutna tržišna dinamika nadjačala je ovaj efekat.

Strateška devalvacija valute

"Mar-a-Lago sporazum", inicijativa Trampove administracije, ima za cilj da oslabi dolar kako bi se povećala konkurentnost američkog izvoza i smanjio trgovinski deficit. Iako ovakva politika može pomoći domaćoj privredi, ona takođe doprinosi padu dolara.

Perspektiva

Finansijske institucije poput J.P. Morgana procenjuju da dolar, koji je prethodno bio precenjen, sada prolazi kroz fazu korekcije, te se predviđa dodatni pad od 10–20 odsto u odnosu na glavne svetske valute u srednjem roku.

Ukratko, pad američkog dolara od početka 2025. godine rezultat je složenih odnosa između trgovinske politike, ponašanja investitora i ekonomskih strategija. Iako su kratkoročne oscilacije očekivane, dugoročni pravac zavisiće od daljih političkih odluka i globalnih ekonomskih kretanja.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Jelena je bila uspešna bankarka u Italiji, ali je svoju šansu našla u Srbiji: Danas pravi haljine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>