
Socijalna pravda i ljudska prava: YUROM Centar ukazao na važnost sakupljača sekundarnih sirovina u Srbiji
Danas je u Media centru u Beogradu održana konferencija za medije pod nazivom "Legalni sakupljači sekundarnih sirovina", u organizaciji YUROM Centra, na kojoj su stručnjaci, aktivisti i predstavnici privrede upozorili na višegodišnje zanemarivanje više od 25.000 individualnih sakupljača sekundarnih sirovina u Srbiji. Uprkos tome što godišnje prikupe oko 500.000 tona reciklabilnog otpada, njihov doprinos zelenoj ekonomiji i zaštiti životne sredine ostaje nepriznat, neplaćen i - kako su govornici istakli - sistemski obespravljen.
Konferenciju je otvorio Osman Balić, direktor YUROM Centra, koji je naglasio da su individualni sakupljači „kičma reciklažne industrije“, ali da ih zakoni ignorišu, a institucije prećutkuju.
- Godine 2022. su izbrisani iz Zakona o upravljanju otpadom - bez javne rasprave, bez obrazloženja. I ne samo da nisu dobili pravo na rad, već ih je država de fakto kriminalizovala. To je direktan napad na socijalnu pravdu i ljudska prava - izjavio je Balić.
Zoran Simić, privrednik iz Beograda, naglasio je da bez sakupljača nema ni sirovina za industriju reciklaže.
- Mi svakog dana zavisimo od tih ljudi koje zovemo "skupljači", ali im ne pružamo osnovne uslove za rad – ni zakonsku zaštitu, ni dostojanstvo. To nije održivo, ni humano, ni racionalno - rekao je.
Prof. dr Dragan Todorović ukazao je na širu društvenu dimenziju problema.
- Ovo nije pitanje samo ekologije, već i socijalne inkluzije, romskih prava i vladavine prava. Ako ozbiljno govorimo o evropskim integracijama, moramo ozbiljno govoriti i o onima koji već danas, svakodnevno, doprinose evropskim ciljevima - naveo je.
U trenutku kada Evropska unija planira da uloži 582 miliona evra u oblast zaštite životne sredine u Srbiji, YUROM Centar zahteva da deo tih sredstava bude usmeren ka formalizaciji rada individualnih sakupljača sekundarnih sirovina (ISSS).
U okviru projekta "Legalni sakupljači sekundarnih sirovina" koji YUROM Centar sprovodi uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan, predviđene su aktivnosti poput:
- Izrade predloga zakonskih izmena i tri modela za formalizaciju rada ISSS-a,
- Uspostavljanja dijaloga sa relevantnim državnim i lokalnim institucijama,
- Jačanja kapaciteta i javne vidljivosti sakupljača kao ključnih aktera cirkularne ekonomije.
SMART Balkan je regionalni projekat koji sprovode CPCD, CRPM i IDM, a finansira ga Ministarstvo spoljnih poslova Kraljevine Norveške.
Zaključak konferencije bio je jasan - bez prepoznavanja doprinosa sakupljača i bez njihovog uključivanja u legalne tokove rada, nema istinske cirkularne ekonomije.
YUROM Centar je apelovao na donosioce odluka da u najkraćem roku otvore institucionalni dijalog, kako bi hiljade radnika iz senke konačno izašle na svetlost zakona – sa pravima, dostojanstvom i sigurnošću koje zaslužuju.
(Telegraf Biznis)
Video: Da li smo svi rođeni da budemo srećni: Mirjana Gomilanović/Kako si na poslu #72
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.