
Rat u Ukrajini košta više od 700 milijardi dolara: Evo koliko će tek koštati MIR!
Rat u Ukrajini, koji traje više od dve godine, ne prestaje da razara ne samo gradove, nego i državne budžete – i to obe strane. Procene govore da su ukupni troškovi rata već premašili 700 milijardi dolara, a cifra i dalje raste. Koliko se troši na oružje, koliko na ljudstvo, i koliko bi uopšte koštao – mir? Evo procena svetskih stručnjaka...
Rusija: 200 milijardi dolara i hiljade izgubljenih života

Prema proceni američkog sekretara za odbranu, Rusija je do sada potrošila oko 200 milijardi dolara na ratne operacije u Ukrajini. Ova cifra uključuje troškove vojske, logistike i naoružanja.
Nažalost, cena nije izražena samo novcem. Prema otvorenim podacima, broj poginulih ruskih vojnika procenjuje se na između 185.000 i 260.000 ljudi, uključujući i proruskih boraca iz Donjecka i Luganska.
Pored direktnih vojnih troškova, ruska ekonomija trpi i posledice međunarodnih sankcija koje dodatno iscrpljuju državni budžet i investicioni potencijal.
Ukrajina: 200 miliona dolara dnevno za opstanak

Ukrajina trenutno troši oko 200 miliona dolara dnevno na odbranu – što znači da na mesečnom nivou iz kase ode više od 6 milijardi dolara. U ratnoj ekonomiji, svaka granata, svaka jedinica goriva, svaka medicinska pomoć – ima svoju cenu.
Ali to nije sve. Rat je za sobom ostavio ruševine: prema podacima Svetske banke, Ukrajina je do sada pretrpela 152 milijarde dolara direktne fizičke štete – uništene zgrade, bolnice, putevi, elektrane.
Koliko košta mir?
Dok rat svakodnevno troši milione, pitanje mira nameće i svoje brojke. Prema najnovijim procenama, Ukrajini će za potpunu obnovu biti potrebno između 486 i 524 milijarde dolara. Ta sredstva obuhvataju infrastrukturu, energetsku stabilnost, obnovu stanovanja i ekonomskog sistema.

Rusiji bi mir značio ne samo zaustavljanje finansijskog krvarenja, već i pokušaj rehabilitacije na međunarodnoj sceni – što bi takođe zahtevalo ogromna sredstva za političku, ekonomsku i vojnu tranziciju.
Cena bez kraja
Kumulativno gledano, do sada je u rat uloženo ili izgubljeno više od 700 milijardi dolara – a to je tek početak. Na kraju, stvarni trošak neće biti izražen samo u dolarima, već u godinama obnove, izgubljenim životima i traumama koje se ne mogu platiti. U svetu brojki, ovo je rat koji više niko ne može da priušti – ali iz njega niko još ne zna kako da izađe.
(Telegraf Biznis)
Video: Kraj pakla na granici: Ovako izgleda prelazak iz Bugarske u Grčku po novim pravilima
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zeza
Rat je biznis ,kao i svaki drugi ... Niko ne troši pare a da ne razmišlja da napravi više
Podelite komentar
Mile
Obično lupetanje i gađanje proizvoljnim ciframa!
Podelite komentar