Ovog leta ćemo moći kroz Grčku sa srpskim tagovima za putarinu: Ako se ispuni ovaj USLOV

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Ambasador Srbije u Grčkoj Nikola Nedeljković izjavio je danas da bi naš TAG za elektronsku naplatu putarine mogao da počne da se koristi i na severu Grčke od 1. jula.

Nedeljković je rekao da je obavešten iz Javnog preduzeća "Putevi Srbije" da su njihove procene da će se to desiti ukoliko se sprovedu postignuti dogovori sa kompanijom "Egnatija odos".

"Za naše građane je posebno značajno što je najdalje u pregovorima sa 'Putevima Srbije' odmakla 'Egnatija odos', kompanija koja upravlja putevima na severu Grčke, te da bi, prema procenama stručnih lica iz 'Puteva Srbije', ukoliko se sprovedu postignuti dogovori između dve kompanije, sistem na severu mogao da profunkcioniše već od 1. jula", rekao je Nedeljković za srpske medije.

Podsetio je da je ministar infrastrukture i saobraćaja Grčke Hristos Dimas prošle nedelje boravio u Beogradu na međunarodnoj konferenciji u organizaciji UNECE i na marginama tog skupa se sastao sa ministarkom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandrom Sofronijević i da su tom prilikom resorni ministri dogovorili da će obe strane preduzeti sve potrebne korake koji bi vodili objedinjenoj naplati pitarine u Srbiji i Grčkoj.

Dodao je da je veoma važno što je u tom pogledu prepoznat zajednički interes obe zemlje, kao i da je preostalo usklađivanje dva sistema u tehničkom smislu.

Ukazao je i da je Grčka obavezana izvesnim evropskim standardima i procedurama sa kojima je neophodno da uskladi taj projekat, kao što je na primer Hrvatska to već uradila.

"Ambasada je od početka uključena u rešavanje ovog problema, koji su inače 'Putevi Srbije' uspeli da reše sa Severnom Makedonijom i Hrvatskom. Tačna je informacija da na grčkim auto-putevima ima više koncesionara za upravljanje saobraćajnicama i naplatu putarine. Iz 'Puteva Srbije' smo obavešteni da su oni spremni sa svoje strane u smislu ispunjenosti svih tehničkih uslova za početak primene projekta, a da se čeka grčka strana", rekao je Nedeljković.

Naveo je da su nadležni u Grčkoj na interresornom sastanku prošle nedelje usvojili niz mera kako bi se, u susret predstojećoj turističkoj sezoni smanjile gužve i vreme čekanja na pasošku kontrolu na najopterećenijem grčkom graničkom prelazu.

Naplatna rampa, Beograd, putarina Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

"Za sada je predviđeno upućivanje većeg broja pripadnika granične policije na granični prelaz Evzoni, što je ulaskom Bugarske u 'šengen' i ukidanjem graničnih prelaza između Grčke i Bugarske, vrlo brzo i lako izvodljivo. Takođe, u toku je preduzimanje mera na unapređenju informacionog sistema za obradu biometrijskih podataka putnika, koji se svodci smo, godinama unazad, pokazao kao veoma neefikasan u smislu sporosti i nestabilnosti, posebno u jeku sezone, kada se dnevno obrađuje izuzetno veliki broj putnih isprava", rekao je Nedeljković.

Ukazao je da se potpuna infrastrukturna rekonstrukcija graničnog prelaza Evzoni očekuje tokom 2026. godine, sa planiranim završetkom radova na proleće 2027. godine.

"Nas je grčka strana obavestila da će izvesni, manji infrastrukturni radovi biti preduzeti i do početka ove sezone, u cilju poboljšanja protoka vozila na tom prelazu", rekao je Nedeljković.

Dodao je da pošto veliki broj srpskih građana tokom leta putuje na odmor u Grčku, ambasada pitanje o graničnim prelazima drži visoko na listi prioriteta zbog dugog čekanja i velikih vrućina koje preouzrokuju nelagodnosti.

"Ambasada nastoji da iskoristi svaku moguću priliku, apelujući i dajući konkretne predloge grčkoj strani u cilju brzog i što efikasnije prevazilaženja postojećih problema", rekao je Nedeljković.

Naveo je da su od 1. maja na snazi u Grčkoj poslednje izmene Zakona o saobraćaju kojima su predviđene kazne za prekršaje poput nevezivanja pojasa ili upotrebe mobilnog telefona veoma visoke.

"Prekoračenje brzine za 20 ili 30 kilometara na čas povlači obavezu plaćanja kazne od više stotina evra. Takođe, već nekoliko godina unazad pojedini prekršaji, pored novčane kazne, istovremeno podrazumevaju i kazne u vidu oduzimanja vozačke dozvole ili skidanja i oduzimanja registarskih tablica na period od 60 ili 90 dana, zavisno od prekršaja", rekao je Nedeljković.

Istakao je da je detaljnije informacije o novom zakonu i propisanim kaznama, ali i opšte preporuke za naše građane tokom njihovog boravka u Grčkoj, moguće pronaći na sajtu Ambasade Srbije u Atini.

"Ambasada Srbije u Atini i Generalni konzulat Srbije u Solunu nastoje da u svakoj situaciji budu na raspolaganju svojim građanima, ali ipak moramo zamoliti sve putnike da poštuju sva propisana ograničenja i zabrane, kako bi njihovo putovanje prošlo u najboljem mogućem redu", rekao je Nedeljković.

Naplatna rampa, Beograd, putarina Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Podsetio je da je zajedničkim zalaganjem predsednika Srbije Aleksandra Vučića i grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa već nekoliko godina unazad državljanima Srbije omogućeno da na veoma jednostavan način dobiju dozvolu za rad u Grčkoj na sezonskim poslovima tokom letnje sezone.

"Procedura započinje tako što grčki poslodavac, preko lokalne policijske stanice, Ambasadi Grčke u Beogradu dostavlja lične podatke državljanina Srbije kojeg želi da angažuje. Ambasada Grčke u Beogradu posle intervjua sa zainteresovanim licem izdaje vizu koja omogućava pravo na rad - bez bilo kakvih drugih dodatnih procedura, priajvljivanja, dobijanja dozvola i slično", rekao je Nedeljković.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>