
Haotično u elektroenergetskom sektoru BiH: Sve više se kupuje ugalj, uvoz struje premašio 300 miliona
Zbog pada proizvodnje uglja u rudnicima, "Elektroprivreda BiH" prinuđena je da kupi 400.000 tona mrkog uglja za oko 70 miliona KM. Sa druge strane, stručnjaci navode da je uvoz električne energije za šest meseci premašio 300 miliona KM.
Kako prenose federalni mediji, „Elektroprivreda BiH“ pokrenula je postupak nabavke oko 400.000 tona mrkog uglja za potrebe Termoelektrane u Kaknju, za šta je planirano da se izdvoji oko 70 miliona konvertibilnih maraka sa PDV-om.
Naime, kako je ranije saopšteno iz "Elektroprivrede BiH", u poslednjih godinu dana proizvodnja uglja iz rudnika koji posluju u sastavu ovog koncerna je nedovoljna, te su prinuđeni da velike količine nabavljaju na slobodnom tržištu.
- Pad proizvodnje doveo je preduzeće u tešku situaciju, zbog čega se određena količina struje mora kupovati za potrebe Federacije BiH - rečeno je nedavno na konferenciji za medije.
Podsetimo, "Elektroprivreda BiH" je nedavno zatražila i povećanje cena električne energije.
Sanel Buljubašić, generalni direktor "Elektroprivrede BiH“, ranije je izjavio:
- Naša obaveza je da obezbedimo stabilno i uredno snabdevanje kupaca, ali i da održimo stabilnost celokupnog energetskog sektora.
Kako trenutno stvari stoje, struja bi u Federaciji BiH od 1. septembra mogla poskupeti za najmanje 4,8 do osam procenata, ali konačnu reč o tom predlogu daće Regulatorna komisija za energiju u Federaciji BiH (FERK).
I "Elektroprivreda RS" ranije je tražila povećanje cene električne energije, ali je to odmah stopirao premijer Republike Srpske Radovan Višković, poručivši da do kraja godine neće biti poskupljenja.
Ipak, ukoliko dođe do dodatnih problema u elektroenergetskom sektoru Srpske - prekomernog uvoza i loše hidrologije - postavlja se pitanje kako će se ovo javno preduzeće izboriti sa pritiscima i da li će jedini izlaz biti upravo povećanje cene struje.
Edhem Bičakčić, predsednik Regionalnog ogranka Međunarodnog veća za velike električne sisteme (SEERC), izjavio je za federalne medije da je Bosna i Hercegovina za šest meseci ove godine na uvoz električne energije potrošila 320 miliona KM.
- Uvoz električne energije u prvom polugodištu ove godine porastao je četiri puta u odnosu na isti period prethodne godine, i na taj uvoz utrošeno je 320 miliona KM - rekao je Bičakčić za agenciju Fena.
Dodao je da je proizvodnja električne energije u proteklih šest meseci iznosila 6,6 teravat-sati (TWh), što je tri odsto manje nego u istom periodu prošle godine, dok je potrošnja na prenosnoj mreži iznosila 5,5 TWh.
- Fizički obim izvoza električne energije iz BiH u prvom polugodištu iznosio je 3,8 TWh, što je za sedam odsto manje nego u istom periodu prošle godine. Finansijski efekat tog izvoza iznosio je 470 miliona KM, što je 60 procenata više u poređenju sa istim periodom 2024. godine - pojasnio je Bičakčić.
Prema njegovim rečima, fizički obim uvoza električne energije u istom periodu bio je 2,7 TWh, što je na nivou prethodne godine.
- Istovremeno, fizički obim neto izvoza u prvih šest meseci ove godine iznosio je 1,1 TWh, što predstavlja pad od 15 procenata. Neto izvoz iznosio je 150 miliona KM i bio je manji za 29 procenata. Iako se beleži trend pada, pozitivan bilans neto izvoza je zadržan zahvaljujući pre svega privatnim kompanijama koje proizvode električnu energiju. Razlog loših rezultata u energetici je nedostatak uglja, ali i delimično loša hidrologija - zaključio je Bičakčić.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, rekao je za "Nezavisne novine" da je ovakva situacija očekivana s obzirom na prethodne događaje.
- Nakon pada izvoza električne energije imamo povećan uvoz. 'Elektroprivreda BiH' sada mora da kupuje ugalj, jer rudnici u njihovom koncernu ne mogu da isporuče sve potrebne količine. Da li je to dobro i zašto se tako radi - odgovora nema. 'Elektroprivreda BiH' ne objašnjava javnosti, već jednostavno ide u nabavku. Došli smo do zida i niko ne zna kuda sve ovo vodi. Sumnjam da ni u samoj ‘Elektroprivredi BiH’ nemaju jasan plan - istakao je Bečarević.
(Telegraf Biznis)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.