
Cene sirove nafte pale dva odsto
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) pale su danas za dva odsto, na ispod 67 dolara po barelu, što je reakcija tržišta na vesti da bi Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK plus) mogla da obustavi planirano povećanje proizvodnje počev od oktobra.
Iako su razgovori o tome još uvek u ranoj fazi, ovaj potez ukazuje na bojazan od potencijalnog prekomernog snabdevanja na tržištu kada splasne vrhunac letnje potražnje, preneo je Trejding ekonomiks.
Investitori su takođe procenjivali širi uticaj trgovinske politike američkog predsednika Donalda Trampa, u šta spadaju novopotvrđene tarife od 50 odsto na uvoz bakra i robe iz Brazila, koje bi trebalo da počnu da važe 1. avgusta.
Ova odluka o carinama potresla je svetska tržišta i izazvala strahove od usporavanja ekonomskog rasta i slabije potražnje za naftom.
U međuvremenu, na cene nafte uticala je eskalacija geopolitičkih rizika, jer su pobunjeni Huti obnovili napade na transportne puteve na Crvenom moru, nakon što su potopili dva teretna plovila.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Pomor riba na Adi, smeće, mrtve patke i otpad
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.