
U Srbiji osigurano osam do 10 odsto nekretnina: Udruženje osiguravača predlaže obaveznu polisu
"U Srbiji samo osam do deset odsto vlasnika nekretnina ima polisu osiguranja koja ih štiti od rizika kao što su požari i oluje, što je izuzetno malo", izjavio je danas Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.
Ovo udruženje, kako je naveo, predlaže da se uvede obavezna polisa osiguranja od katastrofalnih rizika.
On je za RTS rekao da osnovna polisa osiguranja pruža građanima zaštitu i od požara i od oluja, ali kada je reč o poljoprivrednim usevima, ta polisa ne podrazumeva zaštitu od oluje.
- Osnovna polisa čuva vaše useve od tri rizika, požara, groma, grada i ukoliko želite da budete osigurani i od oluje, a građani Srbije, posebno poljoprivrednici, bi morali da budu svesni klimatskih promena - oluje poput ove od pre nekoliko dana su postale potpuno redovna pojava - istakao je on.
Pojašnjavajući šta polisa osiguranja znači, naglasio je da onaj ko ima polisu može da očekuje naknadu štete od osiguravajućeg društva a da za razliku od njih, građani koji nisu osigurali svoju imovinu mogu da očekuju samo humanitarnu pomoć države.
Naveo je primer iz 2014. godine, kada su Srbiju zahvatile velike poplave.
- Oni koji su imali polisu osiguranja imovine dobili su naknadu štete. Prosečna šteta u Srbiji tada, u poplavama u Obrenovcu, je bila oko 15.000 evra. Ovo što će i sada dobiti građani jeste humanitarna pomoć države, a ona je tada u Obrenovcu iznosila oko 3.000 evra - rekao je Ćirić.
Istakao je da su samo osiguravajuća društva dužna da isplate štetu ukoliko je imovina osigurana, dok država nudi humanitarnu pomoć i nije u obavezi da je isplati.
- Nije zadatak države da vam nadoknadi štetu, to rade jedino i samo osiguravajuća društva ukoliko posedujete polisu osiguranja. Nijedna država na svetu ne isplaćuje štetu. Ovo što se radi je humanitarna pomoć i svaka čast državi na tome - ocenio je on.
Prema njegovim rečima, u Srbiji je osigurano oko 15 odsto obradivih površina, dok je u Americi taj procenat 90, a u Evropskoj uniji oko 70.
- Suština je u razmišljanju našeg čoveka‚ desilo se ove godine, neće se ponoviti sledeće godine - rekao je on.
Istakao je da Udruženje osiguravača Srbije od 2014. godine predlaže da država uvede obaveznu polisu osiguranja od katastrofalnih rizika.
- Trebalo bi da mi i država sednemo da vidimo koji su to katastrofalni rizici. To su svakako zemljotresi, superćelijske oluje, možda i požari koje nam se dešavaju svake godine. Ta polisa bi bila obavezna za sve građane Srbije. Država ne bi morala da osniva fondove i da pruža humanitarnu pomoć, a imovina svih građana bi bila zaštićena - zaključio je Ćirić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mrki
Stvarno će na kraju,početi, i vazduh da nam naplaćuju,ali ne zbog našeg dobra,već da bi sebi namakli što vise para. Kakvo bre,obavezno, osiguranje ?!!!
Podelite komentar