Oglasio se MMF: "Više carine nisu rešenje"

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Globalne neravnoteže u trgovini su porasle u toku prošle godine, ali povećanje carina nije rešenje za ovu situaciju, navodi se u danas objavljenom "Izveštaju o spoljnim sektorima" Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Prema Fondu, neravnoteže u svetskoj trgovini same po sebi nisu nužno problem, ali mogu da predstavljaju rizik ako pređu određenu granicu.

Globalni disbalansi dodatno su narasli zbog rasta viškova i deficita u tri najveće ekonomije sveta - Sjedinjenim Američkim Državama, Kini i evrozoni.

Američki trgovinski deficit porastao je za 228 milijardi dolara i dostigao 1,13 biliona dolara (jedan odsto svetskog BDP-a), dok je suficit Kine skočio na 424 milijarde, a evrozone na 461 milijardu dolara.

MMF je u izveštaju posebno ukazao na rizike koje donosi Trampova carinska politika, upozorivši da dalja eskalacija trgovinskog rata "može imati ozbiljne makroekonomske efekte" - od usporavanja globalne tražnje do povećanja inflacije kroz rast uvoznih cena.

Glavni ekonomista MMF-a Pjer-Olivije Gurinša istakao je u pratećem blogu da su uzroci disbalansa uglavnom unutrašnji - poput prevelike javne potrošnje u zemljama s deficitom.

Umesto carina, rešenje vidi u reformama koje podstiču potrošnju u Kini, dok zemljama evrozone predlaže veća ulaganja u infrastrukturu, a Sjedinjenim Američkim Državama fiskalnu disciplinu.

MMF upozorava i na potencijalne poremećaje u međunarodnom monetarnom sistemu, posebno usled sve izraženijih geopolitičkih tenzija.

Porast upotrebe kineskog juana u međunarodnoj trgovini, slabljenje potražnje za američkim obveznicama i razvoj alternativnih platnih sistema mogu dugoročno oslabiti ulogu dolara kao svetske valute.

- Glavni rizik za svetsku ekonomiju je da će zemlje na rastuće neravnoteže odgovoriti novim trgovinskim barijerama, što će produbiti geoekonomsku fragmentaciju - zaključuje se u izveštaju na veb stranici organizacije iz Vašingtona.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>