Srbi pronašli novu BAJKOVITU destinaciju za odmor: Smeštaj oko 15 evra, obrok 1.5 €, a plaže NESTVARNE

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Prosečna plata u Hrvatskoj poslednjih godina raste velikom brzinom - dok je u maju 2020. iznosila 6.655 kuna (oko 883 evra), u maju ove godine dostigla je čak 1.451 evro. Ipak, uprkos većim primanjima, mnogim građanima Hrvatska ostaje preskupa za letovanje, pa sve češće biraju povoljnije destinacije poput Grčke, Turske, Španije, ali i - Maroka.

Ova severnoafrička zemlja, smeštena između Atlantika i Sahare, poslednjih godina postaje jedno od najtraženijih turističkih odredišta van Evrope. Prema podacima marokanskog Ministarstva turizma, zemlju je 2024. posetilo više od 14 miliona turista, što je svrstava među najbrže rastuće destinacije na svetu.

Zašto svi žele u Maroko?

Maroko nudi egzotičan spoj orijentalne kulture, odlične hrane, fascinantnih pejzaža i niskih cena, što ga čini idealnim i za turiste iz Srbije. Dok su cene u evropskim letovalištima vrtoglavo visoke, u Maroku se može uživati za znatno manje novca - čak i sa prosečnom platom u Srbiji.

Atlantska obala privlači ljubitelje sunca i surfovanja, a gradovi kao što su Essaouira, Taghazout i Agadir popularni su među digitalnim nomadima, ruksacima (backpackerima) i surferima. Za one željne avanture, tu je planina Toubkal, najviši vrh severne Afrike, kao i čuveni grad Aït Benhaddou, poznat po filmovima „Gladijator” i seriji „Igra prestola”.

Grad Chefchaouen, poznat i kao „plavi grad“, pravi je hit na Instagramu zbog svojih ulica koje izgledaju kao iz bajke.

Jeftino putovanje - i iz Srbije

I građani Srbije sve češće posećuju Maroko. Najpraktičniji način da stignete tamo je let iz Beograda do Malage, a zatim let Ryanaira iz Malage do gradova u Maroku - kao što su Marakeš, Kazablanka, Fes ili Tanger. Povratne karte iz Zagreba do Malage tokom sezone koštaju oko 150 evra, dok u septembru padaju i na manje od 100 evra. Slične cene mogu se naći i iz Beograda uz dobro planiranje i raniju rezervaciju.

Letovi iz Malage do Maroka traju između 1,5 i 2,5 sata, a mogu se naći i po cenama od 20 do 40 evra u jednom pravcu. Alternativa su trajekti koji svakodnevno polaze iz Tarife ili Alhesirasa, španskih luka do kojih se iz Malage stiže autobusom za 2 do 3 sata. Plovidba do Tangera traje oko sat vremena, a cene su povoljne, naročito van sezone.

Koliko sve to košta?

Jedan Hrvat koji je u februaru boravio u Maroku podelio je svoje iskustvo - kaže da je avio-kartu od Malage do Marakeša platio 15 evra, kao i kasnije karte od Marakeša do Feza i povratak u Španiju. Savetuje da se smeštaj rezerviše nedelju-dve unapred, jer su tada cene najpovoljnije.

On je u Fezu prenoćište sa privatnim kupatilom i doručkom platio samo 15 evra, dok je jedna Zagrepčanka platila 600 evra za luksuzni apartman na sedmodnevnom letovanju u Essaouiri - što bi u Hrvatskoj verovatno koštalo duplo više.

Slične cene mogu se naći i na srpskim turističkim forumima, gde putnici prenose iskustva - noćenja već od 10 evra, večere za 2 do 4 evra, kao i lokalna SIM kartica sa 2 GB interneta za samo 2 evra (dok se na aerodromima nude mnogo skuplje opcije).

Hrana za pohvalu

Maroko je poznat po uličnoj hrani. Putnici iz regiona hvale jela kao što su variva od sočiva, pečeni patlidžan, svež sok od šargarepe - kompletan obrok za 1,5 do 2 evra. Posebno se izdvajaju marokanske poslastice uz čaj, koje koštaju manje od 2 evra, a oduševljavaju i najprobirljivije turiste.

Jedan putnik opisuje kako je u medini pronašao lokalni restoran koji ne pravi razliku između turista i domaćih - i za male pare dobio ukusan i obilan obrok.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>