Delić: Penzioni sistem je propterećen, broj radno sposobnih će pasti ispod 1,1 miliona do 2040. godine
Sumirano
- Penzioni sistem Federacije BiH ozbiljno opterećen sa 458.000 korisnika i manje od 535.000 osiguranika.
- 62% penzionera prima najnižu penziju od 599 KM, što je oko 35.800 dinara.
- Predviđa se pad radno sposobnih osoba ispod 1,1 milion do 2040. godine.
- Opozicija kritikuje Vladu zbog nedostatka suštinskih rešenja i pada životnog standarda penzionera.
- Predloženi rebalans budžeta za 2025. i dopune Zakona o PIO za vanredno usklađivanje penzija.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH danas je razmatrao informaciju o stanju penzionog sistema u ovom entitetu, uz predloge za njegovo unapređenje, a federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić izjavio je da je sistem, sa 458.000 ljudi, ozbiljno opterećen.
"Ne govorimo samo o onima koji su trenutno penzioneri, već o svima nama koji ćemo za pet, 10 ili 20 godina doći u tu situaciju. Ako ne bude doprinosa, niko od nas nema čemu da se nada", rekao je Delić.
On je naveo da se predugo ignorisala istina o održivosti penzionog sistema, kao i da su zatvarane oči pred demografskim podacima, odnosom osiguranika i korisnika, te stvarnim stanjem u Zavodu.
"Danas imamo 458.152 korisnika penzija, a manje od 535.000 aktivnih osiguranika. Istovremeno, 62 odsto penzionera prima najnižu penziju, koja trenutno iznosi 599 KM",, naveo je Delić.
Po njegovom mišljenju, sistem više gotovo i ne funkcioniše kao osiguranje, već je prerastao u socijalni mehanizam, prenose federalni mediji.
"To nije greška. To je rezultat godina kompromisa, političkih odluka i pokušaja da se balansira između realnosti i očekivanja. Svaka takva odluka ima svoju cenu koju više ne plaćaju vlade, već građani. Plaćaju je i radnici koji uplaćuju doprinose i penzioneri koji čekaju. Dobro je što želimo veće penzije, ali je problematično što to pokušavamo da ostvarimo bez plana", objasnio je Delić, prenosi Srna.

Dodao je i da će broj radno sposobnih osoba od 15 do 64 godine, sa sadašnjih 1,37 miliona, pasti ispod 1,1 milion do 2040. godine, a od toga ni 65 do 70 odsto neće biti realno uključeno na tržište rada zbog zdravstvenih, obrazovnih, migracionih i drugih faktora.
Opozicija u Predstavničkom domu kritikovala je Vladu Federacije jer ne predlaže suštinska rešenja za stvarne probleme penzionera.
Opozicija podseća da je u prethodne dve godine životni standard penzionera značajno opao i upozorava da bez obaveznih fiskalnih reformi i transparentnog pristupa politici, Vladini predlozi deluju isprazno.
Stranka demokratske akcije, između ostalih, predložila je dva zaključka – da Parlament FBiH zaduži Vladu Federacije da po hitnom postupku uputi u parlamentarnu proceduru rebalans budžeta za 2025. godinu, kojim će biti isplaćen dug od 314 miliona KM prema PIO fondu, kao i da pripremi dopune Zakona o PIO kojim bi se definisao mehanizam vanrednog usklađivanja i rasta penzija u situacijama kada rastu plate u javnom sektoru.
Predstavnički dom Parlamenta FBiH razmatrao je i izveštaje o izvršenju budžeta za 2023. i 2024. godinu, a tokom rasprave izneti su brojni problemi u vezi sa planiranjem, realizacijom prihoda i rashoda, kao i prekomernim zaduživanjem, uz kritike na račun nedostatka transparentnosti i izostanka kapitalnih investicija.
(Telegraf Biznis/Nezavisne)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.