
Ko je pobednik - Tramp ili Fon der Lajen - Ekonomisti upozoravaju na realne posledice po evropski izvoz
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su novi trgovinski sporazum, kojim se predviđa uvođenje carina od 15% na većinu evropskih proizvoda na američkom tržištu. Iako su lideri obe strane dogovor proglasili „istorijskim“ i „uravnoteženim“, prve analize stručnjaka pokazuju drugačiju sliku: dogovor neće zaustaviti trgovinsku neravnotežu, a evropski izvoznici mogli bi da plate najveću cenu.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da se radi o najvećem sporazumu ikada postignutom između dve strane, dok je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen poručila da je reč o „sporazumu koji donosi stabilnost i sigurnost za biznise sa obe strane Atlantika“.

Dogovorom je takođe predviđeno da će EU investirati 600 milijardi dolara u SAD, dok će za američke energente i vojnu opremu biti izdvojeno dodatnih 750 milijardi dolara. Pojedini strateški sektori, kao što su delovi za avione, određene hemikalije i deo poljoprivredne proizvodnje, izuzeti su iz tarifnog režima.
Reakcije iz stručne zajednice: „Dogovor je podnošljiv, ali je gubitak očigledan“
Iako dogovor nominalno izbegava eskalaciju trgovinskog rata, vodeći evropski ekonomisti izražavaju zabrinutost.
Holger Schmieding, glavni ekonomista Berenberg banke iz Londona, ocenjuje:
„Neizvesnost je u velikoj meri uklonjena, a sporazum je podnošljiv za EU. Međutim, u suštini, ovo je daleko od pobede. Gledano iz ekonomskog ugla, rezultat je loš u odnosu na stanje pre trgovinskih tenzija. Evropski izvoznici ostaju na gubitku.“
Prema njegovim rečima, najveći teret podneće nemačka auto-industrija, farmaceutski sektor i proizvođači tehnologije, koji sada gube deo konkurentske prednosti na američkom tržištu.
Carine od 15% – kompromis ili kazna?

Dogovorom se carine primenjuju na širok spektar proizvoda:
- automobile i auto-delove,
- poluprovodnike i elektroniku,
- farmaceutske proizvode.
Istovremeno, dogovor sadrži izuzetke za sektore koji su označeni kao „strateški“ – što je rezultat, kako je saopšteno, višemesečnih intenzivnih pregovora iza zatvorenih vrata.
Ipak, brojna udruženja izvoznika već su najavila da će tražiti kompenzacije i poreske olakšice na nivou EU, kako bi se neutralisao gubitak tržišnog udela u SAD.
Ko dobija, a ko gubi?
Dobitnici:
- Američki izvoznici energenata (LNG, nafta),
- Proizvođači vojne opreme u SAD,
- Investicioni sektor vezan za američku infrastrukturu i energetiku.

Gubitnici:
- Evropski proizvođači automobila, lekova i tehnologije,
- Male i srednje firme iz EU koje nemaju pristup subvencijama,
- Krajnji potrošači u EU i SAD, usled mogućeg rasta cena.

Partnerstvo sa asimetričnim teretom
Iako zvaničnici govore o partnerstvu, ekonomski parametri jasno pokazuju da EU ulazi u fazu trgovinskih ustupaka, u zamenu za političku stabilnost odnosa sa SAD. Holger Schmieding u svojoj izjavi jasno daje do znanja: dogovor jeste bolji od potpune eskalacije, ali je daleko od povoljnog.
U danima koji dolaze, sve oči biće uprte u Brisel – da li će i na koji način Evropska komisija pomoći sektorima koji su sada izloženi dodatnim troškovima i tržišnim rizicima.
(Telegraf Biznis)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Ово није споразум, већ отворена пљачка ЕУ. Ово је катастрофа за европску привреду и економију. И потпуни губитак суверенитета. И такав споразум је ништаван јер је постигнут у условима претњи и уцена енормним царинама и сваки међународни арбитражни суд и Светска трговинска организација ће га поништити. Државе ЕУ могу и појединачно да покрену спорове. Без икаквих негативних последица.
Podelite komentar