
Prava istina o uvođenju evra u Hrvatskoj: Bugari u panici
Hiljade Bugara izašlo je na ulice nakon što je Evropska komisija potvrdila da će Bugarska od sledeće godine ući u evrozonu. Građani se boje drastičnog poskupljenja, što je već viđeno u drugim državama koje su ranije prešle na evro.
Međutim, Hrvatska, koja je evro uvela 2023. godine, poručuje Bugarima - "smirite se, nije sve tako crno".
Hrvatska kao uzor: I pored inflacije, ekonomija jača
Nakon uvođenja evra, inflacija u Hrvatskoj je zaista porasla, ali stručnjaci tvrde da se to ne može pripisati samo novoj valuti. Zemlja je zabeležila snažan rast BDP-a (3,8%), a turizam je ostao stabilan i snažan. Nezaposlenost je pala na najniži nivo još od 1996. godine.
Hrvatska vlada je uspešno povukla milijarde evra iz fondova EU, a prosečne plate su porasle za preko 30% otkako je evro zamenio kunu.
Inflacija - realna, ali i psihološki problem
Iako su potrošačke cene porasle, ekonomski analitičari ističu da se Hrvatska pridružila evrozoni u trenutku kada su inflatorni pritisci širom sveta već bili visoki, posebno posle pandemije i energetske krize.
Uprkos realnim razlozima za rast cena, deo rasta bio je posledica psihološkog efekta i konfuzije među građanima, koji nisu mogli jasno da odvoje uzrok inflacije - da li je to evro ili širi ekonomski problemi.
Trgovci koristili “trikove” - država reagovala
Hrvatska vlada je propisala obavezno prikazivanje cena u kunama i evrima četiri meseca pre i 12 meseci posle prelaska na evro. Ipak, neki trgovci su ranije podigli cene, pa su nakon prelaska mogli da tvrde da nisu povećavali cene - iako jesu.
Kao odgovor na to, građani su organizovali bojkot supermarketa, a vlada je proširila mere kontrole cena osnovnih proizvoda.
Bugarska ima bolju startnu poziciju
Za razliku od Hrvatske, Bugarska danas ima manje inflatorne pritiske, pa stručnjaci smatraju da će tranzicija u evrozonu biti lakša za praćenje i kontrolu. Ipak, država će morati da vodi računa o maloprodajnim prevarama i da strogo kažnjava one koji pokušaju da zloupotrebe proces prelaska.
Turizam - blagoslov i prokletstvo
U Hrvatskoj je turizam ogroman deo privrede - i u godinama nakon pandemije doneo je veliki prihod. Ali je takođe podigao cene u turističkim mestima i do 50%, znatno više nego u zemljama poput Španije ili Grčke.
Prednosti evra: manji rizik, veće uštede
Prelaskom na evro, Hrvatska je eliminisala troškove konverzije valuta, što posebno koristi preduzećima i turistima. Troškovi razmene novca više ne postoje, a država sada štedi oko 160 miliona evra godišnje.
Takođe, Hrvatska se sada kotira kao manje rizična za investitore, što smanjuje troškove zaduživanja.
Priprema i poverenje ključni su za uspeh
Stručnjaci iz Hrvatske ističu da su detaljno planiranje, jasna komunikacija i koordinacija institucija ključ uspešnog prelaska na evro.
Za Bugarsku, koja tek ulazi u taj proces, najveća lekcija iz Hrvatske jeste da građani moraju biti zaštićeni od nepoštene trgovine, a vlada mora biti spremna da brzo reaguje na zloupotrebe i inflatorne pritiske.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zele
Stabiliziralo se, ali nas u HR iuvlaci turizam, nisam siguran za Bugare je li to trenutno dobro. U biti najskuplja nam je hrana i cigare i gorivo. Ali i to je povezano s ratom u Ukrajini. Ako su pametni trebaju pricekat stabilizaciju ukrajine i rusije i ostalo prepustiti mehanizmu EU za tranziciju valute
Podelite komentar