EU razmatra kineske predloge carina na mlečne proizvode
Evropska komisija je danas potvrdila da je primila konačne proračune kineskog Ministarstva trgovine o planiranim antidampinškim, odnosno antisubvencijskim carinama na mlečne proizvode iz Evropske unije, uz napomenu da je zakonski rok za njihovo uvođenje 21. februar.
Prema navodima dva evropska industrijska udruženja, Kina je u završnoj fazi postupka značajno snizila predložene carinske stope u odnosu na ranije privremene mere.
Konačne carine za pojedine mlečne proizvode iz Evropske unije kretale bi se između 7,4 i 11,7 odsto, dok su privremene stope objavljene u decembru iznosile od 21,9 do čak 42,7 odsto, prenosi Rojters.
Evropska komisija je saopštila da carine još nisu konačne i dodala da trenutno analizira najnoviju kinesku poziciju, kao i da će svoje komentare dostaviti kineskim vlastima.
Zvanični Brisel je ponovio da je krajnji rok za donošenje odluke o carinama 21. februar, ali je naveo da bi zvanično mogla da bude objavljena i ranije, pošto proslave Lunarne nove godine u Kini ove godine počinju 17. februara.
Evropska unija smatra da su nove mere Pekinga, koje se pored mlečnih proizvoda odnose i na izvoz svinjskog mesa i rakije iz Unije, odgovor na carine koje je EU uvela na električna vozila proizvedena u Kini.
Komisija je više puta izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog kineske istrage o navodnim subvencijama na mlečne proizvode u Evropskoj uniji i poručila da najavljene mere Pekinga nemaju opravdanje.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Macut: Podrška preduzetništvu i očuvanju kulturnog identiteta
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.