Već jedanaest godina ljudi širom sveta kopaju nešto što vredi 9.000 evra. Jeste li probali vi?
Objavljen 31. oktobra 2008, white paper, zvanično naslovljen, "Bitcoin: Peer-to-peer sistem elektronske gotovine“, opisao je novu, nepromenljivu, decentralizovanu peer-to-peer mrežu koja može da prati i verifikuje transakcije, a istovremeno sprečava ponovno trošenje istog novčića i stvaranje transparentne evidencije koju svako može da verifikuje u gotovo realnom vremenu.
Ovaj sistem je sadržao mogućnost prevazilaženja potrebe posrednika, poput banaka i finansijskih institucija, radi lakšeg revizijskog posla, što predstavlja veliki poremećaj u monopolizovanom polju centralizovane finansijske moći. Iako još uvek ne znamo ko je Nakamoto, ili je bio, white paper je postavio okvir za inovativnu platnu mrežu, njenu osnovnu tehnologiju blockchain i više od 1.600 altkoina koji su se pojavili od tada.
Jedanaest godina kasnije, Bitcoin kontinuirano postavlja nove rekorde za svoj mrežni hash rate – meru ukupne računarske snage koja je uključena u potvrđivanje transakcija na blockchainu u bilo kom trenutku. Veća snaga i više učesnika uspostavljaju veću sigurnost mreže i osiguravaju širenje potencijala profitabilnosti rudarenja Bitcoina.
Poznata po svojoj volatilnosti, vrednost Bitcoina je sigurno pružala obilje zabave tokom godina. Krenula je od vrednosti od 0,003 dolara u martu 2010, do toga da je prešla granicu od 20.000 dolara tokom čuvenog rasta u decembru 2017.
Ostale prekretnice koje zaslužuju da budu istaknute uključuju kumulativne naknade za transakcije Bitcoina koje su sredinom oktobra prelazili milijardu dolara, a izrudareno je 85% ukupnog limita ponude to jest zaliha Bitcoina u opticaju početkom avgusta, što je ostavilo samo 3,15 miliona novih kovanica za rudarenje u budućnosti.
Bitcoin je ogromna kontradikcija: s jedne strane, ustanovljen je u logiku koja dolazi sa matematikom i kriptografijom, a s druge strane je veoma nepredvidiv i misteriozan. Iako je nemoguće predvideti budućnost, sasvim je sigurno da će kriptovaluta i dalje inspirisati, ljutiti i izazivati one koji obraćaju pažnju, a sigurni smo i da ćemo u isto vreme sledeće godine proslaviti 12. godišnjicu datuma objavljivanja white paper-a.
Video: Ukrali gomilu kompjuterske opreme da bi kopali Bitkoin
(Telegraf Biznis/TNW)
Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nikolas
NISAM LUD DA PROBAM JER ZNAM DA SU OVDE U SVICI SVOJIM RADNICIMA U BANKAMA ZABRANILI BITKOIN !!! MNOGI SU IZGUBILI SVOJE USTEDJEVINE TVRDO STECENE!!! NESUNNJAM DA JE DOBRO ZA MILIJARDERE I MULTIMILIJARDERE!!
Podelite komentar