
Tramp besan na Apple: Ili pravite iPhone u Americi, ili plaćate 25% carine
Iako je deo proizvodnje premešten u Indiju, Apple se još uvek u velikoj meri oslanja na kineske pogone, koji su postali nova meta trgovinske politike Donalda Trampa. U svom drugom predsedničkom mandatu, Tramp zahteva potpuni povratak iPhone proizvodnje u SAD, zapretivši uvođenjem najmanje 25% carine na sve telefone koji se ne prave u Americi.
Njegov bivši savetnik za trgovinu, Piter Navaro, kaže da je Apple godinama dobijao dodatno vreme da napravi tranziciju, ali da Tim Kuk nikada nije povukao konkretne poteze.
"Ovo je najduža sapunica u Silicijumskoj dolini", izjavio je Navaro, i dodao da je uz napredak u AI i automatizaciji, potpuno neodrživo tvrditi da je iPhone i dalje moguće praviti samo u Kini.
iPhone iz Amerike je skup, spor i gotovo nerealan - ali Tramp ne popušta
Apple jeste najavio investiciju od 500 milijardi dolara u domaću proizvodnju, uključujući i novu fabriku u Hjustonu, ali u fokusu su serveri i industrijska elektronika - ne iPhone. A pravi razlog je vrlo jasan: logistika i cena.

Jedan iPhone se sastoji od oko 2.700 različitih komponenti, a Apple sarađuje sa dobavljačima iz 28 zemalja. Većina tih delova dolazi iz Kine, a 85% kompletnih uređaja sklapa Foxconn upravo u toj zemlji. Samo 30 Apple dobavljača funkcioniše u potpunosti van Kine, što znači da bi masovni prelazak na američku proizvodnju bio tehnički, logistički i ekonomski ogroman izazov.
Pored toga, pojedine procene govore da bi 100% američki iPhone mogao da košta i do 3.500 dolara, zbog viših cena rada, manjka obučenih radnika i spore proizvodnje. Iako je Trampova administracija predložila da se makar završna montaža prevede u SAD, i taj proces bi trajao godinama.
(Telegraf Biznis)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.