
Apple upravo iskeširao 500 miliona za jedan materijal bez kog nema novog iPhone-a
Apple je objavio da ulaže 500 miliona dolara u partnerstvo sa američkom firmom MP Materials, specijalizovanom za retke zemne elemente, kako bi osigurao domaći lanac snabdevanja za proizvodnju magneta koji su neophodni za iPhone uređaje i druge proizvode. Ova investicija dolazi usred rastućeg političkog pritiska iz Vašingtona, gde administracija Donalda Trampa nastoji da tehnološki giganti svoje proizvodne kapacitete vrate u Sjedinjene Američke Države.
U okviru saradnje, Apple će direktno otkupljivati retke metale od MP Materials, ali i učestvovati u razvoju nove reciklažne linije u Kaliforniji, kroz koju će se dobijati materijali iz već upotrebljenih uređaja i vraćati u proizvodnju. Kompanija ističe da će se materijali koristiti u "stotinama miliona Apple uređaja", a prve isporuke očekuju se 2027. godine.
Redak materijal, ali ključan za tehnologiju
Retki zemni elementi su osnovni sastojak mnogih modernih uređaja: od pametnih telefona i laptopova, do električnih vozila, MRI skenera i borbenih aviona. Iako se ovi elementi nalaze širom planete, njihova prerada je gotovo u potpunosti pod kontrolom Kine, koja trenutno obrađuje čak 92 odsto globalne proizvodnje.

Zbog toga su ovi materijali često predmet političkih i trgovinskih tenzija između SAD i Kine. Nova saradnja sa MP Materials ima za cilj stvaranje domaće alternative kineskoj dominaciji, ali i izgradnju američke radne snage specijalizovane za proizvodnju magneta, što je do sada bio jedan od glavnih izazova za premještanje proizvodnje.
Apple tvrdi da će kroz ovaj projekat biti otvorena nova radna mesta, kao i programi za obuku kadrova u Teksasu, gde će se nalaziti nova proizvodna linija.
Uprkos pritisku Trampa, koji je u maju javno poručio da "očekuje da se iPhone uređaji za američko tržište prave u SAD", Apple još uvek ne planira preseljenje proizvodnje iz Azije, jer bi to zahtevalo potpuni remont postojećeg sistema koji uključuje fabrike u Kini, Indiji i Vijetnamu.
Ipak, ovakav potez kompanije se uklapa u širi trend: tehnološki giganti sve više investiraju u domaću proizvodnju, a među njima su već i Texas Instruments, TSMC i Nvidia sa desetinama milijardi dolara uloženih u američke pogone.
(Telegraf Biznis)
Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.