
Ove kompanije su govorile investitorima da možda nikad neće zarađivati: Danas vrede milijarde
U svetu tehnoloških izlazaka na berzu, investitori su navikli na velike reči, optimizam i "neograničeni potencijal". Ipak, neke od najuspešnijih kompanija današnjice krenule su potpuno suprotno – upozorile su da možda nikad neće biti profitabilne.
"Možda nikada nećemo biti profitabilni" – tim rečima su se, među ostalima, predstavili Amazon i Uber. Umesto da prikriju rizike, oni su ih brutalno izneli na sto, svesni da njihova ideja, koliko god bila revolucionarna, nosi ozbiljne finansijske posledice.
Ipak, upravo takva iskrenost, paradoksalno, postala je osnova jednog od najvećih uspeha u istoriji modernog biznisa.
Amazon: Od gubitaka do globalne dominacije
Kada je Amazon izašao na berzu 1997. godine, bio je online knjižara sa velikim ambicijama i još većim gubicima. U svojoj IPO dokumentaciji, kompanija je jasno upozorila: "Možda nikada nećemo postići ili održati profitabilnost."
To nije zvučalo nimalo optimistično, ali akcije su ipak krenule u prodaju po ceni od 18 dolara, a Amazon je tada procenjen na oko 438 miliona dolara. Danas, tržišna vrednost kompanije prelazi bilion dolara, a Amazon posluje u gotovo svim sferama digitalnog života - od cloud servisa, preko prodaje, do filmske industrije.

Uber: Isti model, ista poruka, isti uspeh
Dvadeset dve godine kasnije, Uber je ponovio isti pristup. Uoči svog izlaska na berzu 2019, kompanija je upozorila da "možda nikada neće ostvariti profit", navodeći velike operativne troškove, regulatorne barijere i jaku konkurenciju. Ipak, vrednost kompanije na dan izlaska bila je preko 82 milijarde dolara, a cena akcije iznosila je 45 dolara.

Uprkos velikim gubicima, investitori su verovali u viziju Ubera kao budućnosti globalnog transporta. Ispostavilo se da su ti pesimistični delovi prospekta postali samo fusnota u jednoj od najambicioznijih poslovnih priča modernog doba.
Profitabilnost je precenjena?
Amazon i Uber nisu usamljeni. Snapchat, Lyft i Spotify takođe su upozoravali da ne mogu garantovati zaradu. Ipak, svi su uspeli da privuku milijarde dolara ulaganja i ostanu relevantni na tržištu. Ova praksa se danas smatra gotovo normalnom u svetu velikih tehnoloških IPO-ova.
(Telegraf Biznis)
Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.