U jeku leta prevaranti preplavili internet: Nude jeftin smeštaj i traže da ispunite 1 uslov, tako prepoznajete

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Sezona odmora je u punom jeku, ali i sezona – internet prevara. Prevaranti sve češće koriste lažne oglase za rezervaciju smeštaja i aranžmana, kako bi iskoristili one koji traže povoljan aranžman.

Prevaru izvode tako što se na društvenim mrežama i raznim sajtovima pojavljuju oglasi sa primamljivim ponudama smeštaja po cenama koje su znatno niže od proseka, ali sa presudnim uslovom - da se plati unapred.

Kada pokušate da stupite u kontakt po dolasku – oglas je obrisan, broj nedostupan, a apartman ne postoji ili pripada nekome drugom, upozoravaju iz banke Iteze (Banca Intesa).

Preporučuju i kako da se građani zaštite:

  • Kupujte samo putem proverenih i poznatih sajtova
  • Izbegavajte neproverene profile, grupe i stranice
  • Ne verujte nerealno niskim cenama
  • Proverite lokaciju i fotografije putem Google-a
  • Pažljivo čitajte uslove korišćenja i otkazivanja
  • Proverite digitalni sertifikat sajta (HTTPS i zelena oznaka)
  • Zatražite video poziv ili proveru identiteta prodavca
  • Proverite reputaciju i recenzije trgovca

Dodaju i svoje opšte bezbednosne preporuke.

Najpre ističu da se ne preporučuje korišćenje javnih ili neobezbeđenih računara za prijavu u aplikacije digitalnog bankarstva (na primer računara u hotelu ili internet kafeu).

Svaki put nakon prijave proverite datum i vreme prethodnog logovanja.

Proveravajte redovno stanje na računima i detalje transakcija (preporuka je na dnevnom nivou) kako biste potvrdili podatke o plaćanjima, kao i ostale podatke o transakcijama; ako primetite bilo koju sumnjivu transakciju, odmah je prijavite Banci.

Preporučuju i da korisnici aktiviraju digitalne kanale banke za izvršenje transakcija, za uvid u stanje računa kako bi mogli da pravovremeno identifikuju sumnjive transakcije.

"Registrujte na šalterima Banke vaš broj mobilnog telefona i aktivirajte SMS usluge za dostavu obaveštenja o promenama stanja po računima i izvršenju transakcija platnim karticama", dodaju.

Takođe opominju da se ne koristi JMBG, broj računa ili drugi lični ili podaci o računu prilikom kreiranja kratkih imena vaših računa u aplikacijama digitalnih kanala.

Upozoravaju da se računar ne ostavllja bez nadzora tokom korišćenja usluga digitalnih kanala Banke.

"Preporučujemo da nikada ne izvršavate bankarske transakcije, dok je pokrenuto više različitih internet pretraživača na vašem računaru", dodaju.

Uvek se pravilno izlogujte iz aplikacija digitalnih kanala Banke, i to upotrebom predviđene komande za odjavu. Zatvaranje prozora internet pretraživača ne podrazumeva uvek i odjavu iz sistema (prekid sesije), ističu.

(Telegraf Biznis)

Video: Ivanjac: Imamo tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>