
Sem Altman upozorava na ChatGPT: Vodite računa šta mu pričate!
Svako ko traži savetovanje ili lične savete od ChatGPT‑a trebalo bi da bude oprezan, upozorio je direktor OpenAI‑a Sem Altman, jer razgovori sa veštačkom inteligencijom ne uživaju iste pravne zaštite privatnosti kao oni sa pravim lekarom ili advokatom.
Altman je o tome govorio u nedavnoj epizodi podkasta komičara Tea Vona. Naglasio je da, kako se AI sve više koristi u osetljivim situacijama, još uvek ne postoji pravna zaštita onoga što korisnici dele.
- Ljudi pričaju ChatGPT‑u o najličnijim stvarima iz svog života - rekao je Altman. Istakao je da mnogi, posebno mlađi korisnici, tretiraju četbota kao terapeuta ili životnog kouča i pitaju ga: "Šta da radim?" kad imaju probleme u vezi ili druge privatne dileme.
Nasuprot tome, kada se neko poveri licenciranom terapeutu, advokatu ili lekaru, zakon štiti te informacije kroz poverljivost pacijenta ili klijenta. Kod AI‑ja, međutim, takva pravna poverljivost za sada ne postoji.
Taj jaz mogao bi da postane ozbiljan problem na sudu, upozorio je Altman, jer bi OpenAI bio prinuđen da preda transkripte razgovora ako to nalaže sudski nalog.
- Mislim da je to skroz pogrešno. Mislim da bi trebalo da imamo isti koncept privatnosti za razgovore sa AI‑jem kao i za razgovore sa terapeutom ili bilo kim drugim, a niko o tome nije ni razmišljao pre samo godinu dana - dodao je.
Nedostatak privatnosti može biti prepreka za širu upotrebu ChatGPT‑a
OpenAI smatra da bi taj nedostatak privatnosti mogao da bude prepreka za širu upotrebu. Osim ogromnih količina podataka sa interneta potrebnih za treniranje modela, kompanija se sada suočava i sa zahtevima da preda korisničke razgovore u sudskim sporovima.
U jednom poznatom slučaju, OpenAI se bori protiv velikog sudskog naloga u okviru tužbe koju je podneo The New York Times. Odluka bi naterala kompaniju da čuva zapise o razgovorima stotina miliona korisnika ChatGPT‑a širom sveta, izuzimajući samo one na enterprise verziji.
OpenAI se žalio na odluku, nazivajući je "prekoračenjem ovlašćenja" i tvrdeći da bi, ako sudovi mogu da nadjačaju njene interne politike privatnosti, ubuduće mogli da se pojave brojni novi zahtevi od strane policije ili u sudskim istragama.
Današnje tehnološke firme redovno dobijaju sudske pozive za korisničke podatke u krivičnim istragama. Ali kako se zakoni razvijaju, tako rastu i brige o tome šta digitalni tragovi mogu da otkriju. Kada je Vrhovni sud SAD ukinuo presudu Roe protiv Vejda u junu 2022, mnogi korisnici prešli su na sigurnije aplikacije ili na Apple Health, koji šifruje svoje zapise, prenos Kriptokapital.
(Telegraf Biznis)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.