Propast Tomasa Kuka ostavila je 600.000 ljudi na cedilu, evo još 9 najgorih bankrota u istoriji

 ≫ 
  • 3

Evo 9 najgorih kolapsa preduzeća u istoriji koji su potresli i svetsko tržište.  Lehman Brothers je bio taj koji je gurnuo svetsku ekonomiju ka finansijskoj krizi. Bankrot američke kompaije World Airways razbio je simbol američkih putovanja, dok je skandal sa Enronom pokazao sve strane finansijskih prevara.

Neki bankroti su obeleželi i čitave epohe:

1494: The Medici Bank, dugogodišnji vlasnik novca u Vatikanu, propala je zbog neefikasnih vođa i slabih novčanih rezervi. Banka je nekada bila jedna od najvećih i najmoćnijih finansijskih institucija u renesansnoj Evropi. Više od polovine prihoda banke dolazilo je od pape do 1434. godine, a profitabilnost banke omogućila je poznatoj porodici Medici da nezvanično preuzme kontrolu nad Firencom.

Ipak je banka na kraju preterala sa svojim ulaganjima i njen uticaj je počeo da opada. Kasnije korumpirane epizode ​​uključivale su prevaru dobrotvornog fonda.

1853: Engleska kompanija South Sea Company more na kraju nije uspela da se oporavi od haosa koji je izazvala u svetu. Kompanija je robove i robu prodavala španskim kolonijama u Americi, započela je 1711. godine da radi kao upravljajući državnim dugom. Mnogi naivni ulagači su uložili novac u kompaniju, vodeći kompaniju do mehura koji je na kraju pukao.

Mnogi rukovodioci kompanija bavili su se mutnim radnjama i podmić́ivanjem. Poslovi su doveli do široko rasprostranjenog ekonomskog kolapsa koji je koštao i slavnog naučnika Isaka Njutna.

1911: Vrhovni sud naredio je stečaj nad Standard Oil kompaniju Johna D. Rockefellera, razbijajući tako jedan od najvećih američkih monopola.

Rokfeler je osnovao Standard Oil 1870. godine, a kompanija je na kraju kontrolisala 90% poslova prečišćavanja nafte u zemlji. Rokfeler je tako postao prvi američki milijarder.

Vrhovni sud je podelio kompaniju na 34 manje. Odluka je značila i kraj za američko zlatno doba i pljačkaške barone.

bankrot, pad Foto: Pixabay

1983: Holding kompanija Carrian podnela je najveći bankrot u istoriji Hong Konga. Do kolapsa je došlo zbog jedne od najvecćih računovodstvenih prevara u istoriji, i doveo je do dramatične istrage koja uključuje ubistvo revizora i samoubistvo savetnika firme.

Džordž Tan, bivši predsedavajući Carrian Group, preuzeo je kompaniju 1979. godine i za dve godine postigao neverovatan uspeh. Carrian Investments je bankrotirao 1983. jer nije mogao da otplati dug od milijardu dolara posle pada na hongkonškom tržištu nekretnina. Nakon bankrota, malezijski biznismen je ubio revizora koji je istraživao Carrijanovo pozajmljivanje. Kompanija je imala dugove od 1,3 milijarde dolara - najveći bankrot u Hong Kongu ikada.

1991: Pan American World Airways. Nije retko da se identitet jedne države isprepliće sa nekom firmom. Takav slučaj je bio sa Pan Am-om. Osnovan 1927, ovaj avio-prevoznik bio je deo američke kulture tokom većeg dela dvadesetog veka. Bio je lider u industriji internacionalnih letova i luksuznih putovanja, kao i prvi prevoznik koji je omasovio upotrebu džambo džetova i koristio svoje kabinsko osoblje u marketinške i PR svrhe. Devojčice širom Amerike su sanjale da će postati stjuardese, a dečaci piloti.

Međutim, Pan Am je postao meta terorista i nakon nekoliko takvih incidenata, udruženih sa povećanom globalnom konkurencijom, ova kompanija prestala da postoji 1991. godine.

1997: Woolworths. Bilo je to jedno od najvećih imena u Velikoj Britaniji. Bilo kuda da se uputite, mogli ste da računate da ćete naići na njihovu radnju. Bila je to kompanija za maloprodaju poznata kao jedna od prvotnih američkih trgovina s istom cenom sve robe. Prva njihova prodavnica je otvorena godine 1878. Iako je vremenom narasla u jedan od najvećih maloprodajnih lanaca na svetu, snažna konkurencija je dovela do pada. 1997. F. W. Woolworth Company se preorijentisala na prodaju sportske obuće i odeće, zatvorivši sve preostale trgovine koje su operisale pod nazivom "Woolworth's" i promenila ime u Venator Group.

Godine 2001. firma se u potpunosti posvetila tržištu sportskih predmeta, i promenila opet ime u Foot Locker Inc (NYSE: FL). Brend je, međutim, oživeo poslednjih godina i u nekim zemljama se vratio.

2001: Enron korp prošao je sve od blistavih visina do vrtoglavog pada. U trenutku kolapsa, Enron je bio jedna od najvećih američkih korporacija, a njeno zatvaranje je uticalo na živote 22.000 zaposlenih. Teško je poverovati da je kompanija bankrotirala odmah nakon što je njen prihod 2000. godine iznosio 111 milijardi dolara, dok je na vrhuncu vrednosti Enron bio vredan 90,75 dolara, ali nakon objave stečaja 2001. godine, akcije su pale na 0,67 dolara.

U to vreme, 16. oktobra 2001. godine, svetski lider u industriji trgovine energijom, zauzimajući oko 20% američkog tržišta energije, objavio je finansijske izveštaje, zbog čega je vrednost kompanije pala za 60 milijardi dolara.

Ova nekada obećavajuća kompanija propala je zbog prevare, a danas je upamćena samo kao simbol korupcije i nelegalnih šema. Najviše rukovodstvo je vodilo finansijske transakcije, povlačeći novac u ofšor zone.

Tomas Kuk agencija Foto: Tanjug/AP Photo/Francois Mori

2008: Liman braders. Nekada četvrta najveća investiciona banka u Sjedinjenim Državama, Liman braders se specijalizovala za investiciono bankarstvo i pokrenula uspešno poslovanje i na kraju ga dovela do kolapsa, što je imalo razarajući učinak na ekonomiju. Liman braders je poslovao 158 godina - od 1850.

Osoblje je činilo 26.000 ljudi. Banka je imala regionalne centrale u Londonu i Tokiju, kao i kancelarije u mnogim zemljama širom sveta. 2006. godine sredstva su iznosila 503,5 milijardi dolara.

Brokeri banke Liman bradersa „igrali su se vatrom“, izdavali su ugovore na određeno vreme, nudeći svima da kupe svoju buduću kamatu na hipotekarne obveznice.

Takvi ugovori su objavljeni u velikom broju. Na kraju, brokeri su prodali buduće kamate na vrednosne papire sa hipotekom koje zapravo nisu imali. I dok je sa hipotekarnim tržištem sve bilo u redu, šema je funkcionisala, ali čim je tržište počelo da se ispumpava i vlasnici ugovora su postavljali svoje zahteve, ispostavilo se da Liman braders nije imao ni novca ni vrednosnih papira.

2008. godine, kompanija je proglasila stečaj nakon dramatičnog gubitka kupaca i devalvacije imovine. Liman braders doživeo je nekoliko finansijskih kriza, ali kolaps američkog tržišta nekretnina pokazao se previše ozbiljnim izazovom za kompaniju.

2019: Tomas Kuk. Britanska turistička kompanija najavila je bankrot, ostavivši 600.000 putnika u celom svetu. 178 godina stara putnička kompanija najavila je bankrot u ponedeljak, pošto nije uspela da obezbedi 200 miliona funti ili oko 249 miliona dolara hitnim finansiranjem svojih zajmodavaca.

Bankrot je doveo do poptunog haosa za putnike Tomasa Kuka, od kojih je vrtoglavih 600.000 ostalo na cedilu. Zaposleni su saznali da su izgubili posao putem društvenih medija, jedan muškarac je izvestio da su “držani kao taoci” u letovalištu, sve dok nisu platili hotel.

(Telegraf Biznis)

Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Putin R.S

    25. septembar 2019 | 16:33

    A kazu da samo u Srbiji turisticke agencije propadaju i ostavljaju turiste bez apartmana i letovanja.

  • Mara

    25. septembar 2019 | 20:59

    Svet se raspada

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>