Vreme čitanja: oko 1 min.
Posao nije sve u životu: Devojku (28) praktično oterali na 3 nedelje odmora
Vreme čitanja: oko 1 min.
S druge strane, prosečan Amerikanac se svesno odriče 9 i po dana odmora svake godine
Lene Vindenes radi kao menažder za društvene mreže u Norveškoj, živi u Oslu, i zaposlena je u kompaniji koja sve svoje zaposlene takoreći "tera" da leti idu na odmor dvadesetak dana.
Letnja sezona putovanja je u punom jeku i mnogi radnici bi rado planirali odmor, ali nema svaka kompanija/država istu radnu, tj. korporativnu kulturu.
Konkretno u SAD, radi se prekovremeno, i praktično nema državnog zakona koji bi garantovao plaćeni odmor. Stoga je Amerikancima teško da iskoriste slobodne dane koji se gomilaju.
Prosečan Amerikanac se svesno odriče 9 i po dana odmora svake godine, odnosno "poklanja" ih firmi, a i kada uzmu slobodno vreme - većina kaže da nije u stanju da prestane da radi.
Drugim rečima, angažovani su čak iako ispijaju neki koktel na plaži, ili proveravaju mejlove i poruke čim slete na aerodrom. Takav je slučaj i sa Lene Vindenes, koja pada u iskušenje da proveri svoje poslovne poruke i kada je na odmoru.
Ali, kao i mnogi evropski radnici, ona po zakonu ima pravo na značajan iznos plaćenog odsustva. Njena kompanija garantuje 25 plaćenih dana godišnjeg odmora, a ona mora da uzme tri nedelje odmora tokom leta, između juna i avgusta.
Jednom je uzela četiri nedelje da putuje po Evropi, ali priznaje da joj je „zaista teško“ da ne proveri mejlove kada je van radnog vremena.
Dodaje i da joj je vraćanje na posao, nakon nekoliko nedelja odmora, „uvek neodoljivo“.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
CQ
Srbina je teško vratiti sa odmora,koja kontrast.
Podelite komentar