Da li je premeštaj na drugo radno mesto uvek znak za uzbunu? Evo kako da znate šta vam šef poručuje

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Prebacivanje zaposlenih sa projekta na projekat, menjanje timova i menadžera postaje sve češće ovih dana, a evo kako da znate šta vaše preimenovanje zaista znači.

- Preraspoređivanje je trenutno veliki deo poslovne dinamike - kaže Endi Čelendžer, viši potpredsednik u kompaniji za zapošljavanje Čelendžer, Grej i Kristmas za Volstrit Žurnal i napominje da je to često način da organizacije preraspodele radnike umesto da se upuste u proces otpuštanja.

Nedavni izveštaj ove kompanije otkrio je da su kompanije najavile 42 odsto manje otpuštanja radnih mesta u julu nego u junu i 8 odsto manje nego u julu prošle godine.

Čelendžer je za Insajder rekao da su se tokom proteklih nekoliko godina kompanije fokusirale na interno preraspoređivanje radnika jer je bilo teško pronaći zamenu usled nedostatka radne snage.

- Sada kompanije preraspodele zadatke ili pozicije tako da ne moraju da zapošljavaju nove ili otpuštaju postojeće zaposlene, a da i dalje mogu da zadovolje potražnju - rekao je Čelendžer.

Istraživanje LinkedIn-a analiziranjem globalnih podataka o članovima u 19 industrija pokazalo je da su stope interne mobilnosti porasle između februara 2022. i februara ove godine u mnogim industrijama.

Preraspodela na drugo radno mesto sama po sebi nije crvena zastavica. Preraspoređivanje bi zapravo mogao biti dobar znak da kompanija želi da vas zadrži čak i ako vaša pozicija više nije potrebna.

- To je obično kompanija koja kaže: "Hej, mi više nemamo ovu ulogu, ali želimo da vas zadržimo. Želimo da nađemo mesto za vas u našoj organizaciji - kaže Čelendžer.

U nekim slučajevima, to može biti rezultat preorijentacije kompanije, promene prioriteta i popunjavanja radnih mesta koja će biti ključna za buduće planove.

- Sam čin preraspodele ne znači da kompanija želi da odete - kaže za Insajder Džulija Polak, glavni ekonomista kompanije ZipRegruter.

- Kompanije se konstantno oslanjaju na određene poslovne funkcije i jedinice koje rade najbolje, koje su najprofitabilnije i ukidaju sve one koje to ne postižu. Neposredni ekonomski podsticaj za kompaniju je da zatvori vašu jedinicu i da se reši vašeg radnog mesta, ali one umesto toga ulažu napor da vas premeste tamo gde biste mogli da budete srećni u nastojanju da vas zadrže - kaže Polak.

Čak i ako vas kompanija preraspodeli na mesto na kom vidi poslovni potencijal, vredi razmisliti o tome kako se ta uloga zaista poklapa sa vašim interesima, ili kako se uklapa u vaše dugoročne ciljeve u karijeri.

Ponekad "manje privlačan" zadatak dolazi jednostavno zato što kompaniji treba neko da preuzme taj posao, kaže Polak, "ali obično u tom slučaju pokušavaju da vam nadoknade tako što će vam ponuditi nešto u budućnosti".

(Telegraf Biznis)

Video: Vučić u obilasku radionice za pletenje „Maridruna“ u Priboju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Realno

    9. septembar 2023 | 09:31

    U pravu ste. . Moj si radi na proizvodnoj liniji. Praktično njegovo radno mesto je šetajuće. Ako neko fali nedostaje pojavi se zastoj ili problem u proizvodnji ubacuju njega. Praktično osposobljen je za sve pozicije i tok proizvodnje. Mislim da takvi koji znaju raditi sve nisu za otpuštanje

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>