Radnici uzimaju više bolovanja nego u celoj prošloj deceniji, a ovo su dve najčešće tegobe
Radnici u Velikoj Britaniji trenutno uzimaju više dana bolovanja, nego u bilo kom trenutku u poslednjoj deceniji, pokazuju istraživanja.
Osoblje je, u proseku, uzimalo 7,8 dana bolovanja u prošloj godini, u odnosu na 5,8 pre pandemije, utvrdio je Ovlašćeni institut za kadrove i razvoj (CIPD), a piše BBC.
Trgovinska grupa je rekla da je porast "zabrinjavajuć" i za to je okrivila stres, kovid i krizu troškova života. Te okolnosti su, kažu, imale dubok uticaj na dobrobit mnogih ljudi.
Istraživanje je analiziralo stope odsustva u više od 900 organizacija, koje predstavljaju 6,5 miliona zaposlenih. Sprovela ga je zdravstvena kompanija "Simplyhealth", koja pruža ambulantnu podršku.
Studija je pokazala da su manje bolesti glavni razlog za kratkotrajno odsustvovanje, praćene povredama mišićno-koštanog sistema i mentalnim zdravljem. U međuvremenu, više od trećine organizacija je takođe prijavilo da je kovid-19 i dalje značajan uzrok bolovanja.
Osoblje koje je na dugotrajnom bolovanju obično okrivljuje probleme mentalnog zdravlja za to, kao i mišićno-skeletne povrede ili kancer, moždani udar.
Promene u radnoj kulturi, od pandemije pa do sada, zajedno sa krizom troškova života dovele su do toga da se neki zaposleni osećaju neangažovano i pod stresom, saopštio je CIPD.
Rad od kuće, takođe, može predstavljati problem za osoblje koje je živelo samo ili imalo ograničen društveni kontakt. Većina anketiranih organizacija nudila je bolovanje, dok je samo polovina imala strategiju za poboljšanje dobrobiti osoblja.
Međutim, CIPD je rekao da stope odsustva i dalje rastu i da poslodavci moraju učiniti više.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.