Mladi Srbi rade po 3 posla u smeni, a plaćeni za jedan: Satnica im 360 dinara, poslodavac im meri svaki sekund
Nasmejana lica mladih na bilbordu su upravo samo to ,,nasmejana lica na parčetu papira". Kako u praksi izgleda slogan ,,Počinjem iz Meka", pročitaćete u narednih par redova. Daćemo vam "nagoveštaj", da ostanete sa nama: Rade 3 posla, a plaćeni su za jedan.
U istinitost prethodne rečenice, uverili smo se i sami. Negde oko 3 sata iza ponoći, po povratku za Beograd sa juga, svratili smo u jedan Mek Drajv. Dočekao nas je krajnje ljubazan glas s druge strane zvučnika, iako je svega dva sata falilo da prvi pevci zakukuriču.
Zatim smo se uputili ka šalteru za plaćenje, gde nas je sačekalo pravo iznenađenje: Devojka koja prima porudžbine, je ista ona koja radi i za kasom.
Zamislite scenu: Devojka vam govori koliko treba da platite, pita vas da li plaćate kešom ili karticom, a nakon vašeg odgovora nastavlja da prima sledeću porudžbinu, dok priprema aparat za plaćanje ili vam vraća kusur. Rekli bi mnogi da se pre radi o robotu, nego o ljudskom biću.
Sada već malo ubrzavate autom jer vas zanima da li će ista devojka i da vam spakuje robu, a na vaše "razočarenje", čeka vas druga osoba. Ipak čovek nije robot!
Kako nezvanično saznajemo, jedna osoba može raditi i više od tri posla istovremeno u Meku, recimo: Da prima porudžbine, kuca račun, pakuje robu... možemo mi još toga da navedemo šta rade, a nije im u opisu primarnog posla. Ali ne želimo da se zabrojite.
Najgore od svega, u poznatom lancu brze hrane se meri svaki sekund! (Prosto postoji određeno vreme za koje prodavac mora da završi porudžbinu jer ne zaboravite na onu staru: vreme je novac).
- Dok sam studirao, radio sam veliki broj poslova, ali smatram da je rad u Meku jedan od najgorih zbog strogog kapitalističkog sistema. Za 40 sekundi morate napravi 8 burgera i tako u krug. Iza sve one lepe šminke krije se jedno izrabljivanje malog čoveka za mali novac. Ipak, značilo mi je mnogo, jer današnji posao u struci cenim mnogo više i uživam u svom poslu - piše u jednoj ispovesti na mreži iz 2018. godine.
Takođe, u Meku navodno postoji i način na koji treba da usluže kupca. Pa tako sledeći put budite ljubazni prema prodavcu iz Mek Donaldsa koji vam preporuči da uzmete krofnu uz vaš obrok, iako vi o tome i niste mislili, ili vam ponudi određeni sos. Oni to i ne žele, ali Mek ima tačan recept za uspeh, koji zaposleni mora da zapamti kao pesmicu.
A šta je sa zaradom?
Možda vi donosite ogroman profit Meku, ali teško da se išta od te zarade preliva i na radnike. Ipak, oni to i ne kriju, pa na njihovom sajtu možete videti kolika je početna zarada.
Recimo, ako radite preko omladinske zadruge, sat se ceni 360 dinara. U slučaju da ste u stalnom radnom odnosu (40 sati nedeljno), mesečna zarada je tokom prva dva meseca obuke minimalno 64.500 dinara, a nakon završetka obuke, primanja će vam blago porasti, odnosno za 3.200 dinara.
Podsetimo, minimalac u Srbiji je 47.154 dinara.
Navode i da napredovanje dolazi uz veću zaradu, kao i da se rad na praznik ili u noćnoj smeni dodatno plaća (bar nešto).
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
trtoje
To nije nista novo,ja tako radim vec 15 godina.
Podelite komentar
Mirko
Na jug tačnije u Nišu konobari rade za 1800 dinara dnevno a slobodan dan im se ne plaća. I šta reći
Podelite komentar