
Mračna imperija Džefrija Epstina: Ovaj detalj je svima promakao, evo kako je monstrum došao do bogatstva
Ime Džefrija Epstina postalo je sinonim za sve što je loše, pokvareno, iskrivljeno i crno. Uz ovo ime idu reči koje se sa mukom izgovaraju i izazivaju veliku neprijatnost i gnev, ali, takođe, i reči koje već milenijumima zavode i privlače toliko ljudi, a to su novac i moć.
Njegova višedecenijska saradnica Gilejn Maksvel, osuđena na dvadesetogodišnju zatvorsku kaznu zbog trgovine decom radi seksualnog iskorišćavanja, kako tvrde izvori, sada želi da pred američkim Kongresom govori o Epstinovoj listi klijenata.
Ovo je trenutak da se podsetimo kako je ovaj monstrum došao do svog bogatstva i uticaja.
Počeci u Bruklinu
Epstin je rođen u Bruklinu, u radničkoj porodici. Njegova majka Polin radila je kao pomoćna učiteljica, dok je otac Simor bio zaposlen u gradskom odeljenju za parkove i rekreaciju.
Svoje obrazovanje je započeo u Bruklinu, gde je pohađao Lafajet srednju školu, a potom upisao prestižne institucije kao što su Cooper Union i New York University (NYU), na njenom Courant institutu za matematičke nauke.
Iako je studirao matematiku i fiziku, nikada nije diplomirao ni na jednoj visokoškolskoj ustanovi.

Ipak, zahvaljujući elokventnosti i preporukama, uspeo je da dobije posao predavača u elitnoj Dalton školi u Njujorku, što je kasnije odigralo ključnu ulogu u njegovom ulasku u svet visokih finansija i uticajnih krugova.
Početak karijere
Svoju karijeru, Epstin je započeo sada davne 1976. godine kao mlađi broker u "Bear Stearns-u", gde je napredovao do partnera do 1980. godine, a potom nastavio kao savetnik bogatog klijenta banke, tj. Edgara Bronfmana.
Godine 1981. osnovao je sopstvenu firmu "Intercontinental Assets Group (IAG)", opisujući je kao "lovac na tuđa sredstva" za bogate klijente. Kasnije je preimenovao firmu u "Financial Trust Company", sa sedištem na Devičanskim Ostrvima, što mu je omogućilo da legalno izbegne do 90 odsto poreske stope.
Njegovi glavni klijenti bili su Leslie Veksner (osnivač Victoria’s Secret-a, što je detalj koji je mnogima promakao) i Leon Blek, za čije je finansijsko i poresko savetovanje zaradio 158 miliona dolara. Prema dostupnim podacima, na kraju 2019. neto vrednost Epsteina iznosila je oko 560 miliona dolara.
Kompanija "J Epstein and Co." je upravljala imovinom klijenata vrednom više od milijardu dolara i odmah je postigla uspeh. Epstin je ubrzo počeo da troši svoje bogatstvo – između ostalog na vilu na Floridi, ranč u Novom Meksiku i, navodno, najveću privatnu rezidenciju u Njujorku – i da se druži sa slavnim ličnostima, umetnicima i političarima.

- Poznajem Džefa 15 godina. Sjajan tip. Veoma je zabavan u društvu. Čak se kaže da voli lepe žene isto koliko i ja, a mnoge od njih su prilično mlade - rekao je Donald Tramp za njujorški magazin u profilu o Epstinu iz 2002. godine.
Njegova poznanstva i prijateljstva sa izuzetno uticajnim i bogatim ljudima su dokumentovana. Primera radi, 2002. godine Epstin je privatnim avionom, posebno prilagođenim po njegovim zahtevima, poveo bivšeg predsednika Bila Klintona i glumce Kevina Spejsija i Krisa Takera u Afriku. Godine 2003. zajedno sa moćnim filmskim producentom Harvijem Vajnstinom pokušao je da kupi časopis New York, ali bez uspeha.
Iste te godine donirao je 30 miliona dolara Harvard univerzitetu, preneo je BBC.
Tako je, kroz kombinaciju saveta i veza super-bogatih, ofšor struktura i ulaganja u hedge fondove (npr. 80 miliona u D.B. Zwirn), stekao milionsko bogatstvo.
Kuće, avioni i ostrvo
Svoje mesto među super-bogatima i svetskom elitom Epstin je potvrđivao praveću zavidnu kolekciju luksuznih nekretnina, aviona, automobila pa čak i ostrva.
Procenjena vrednost njegove rezidencije u Njujorku, često opisivane kao najveće privatne kuće na Menhetnu, iznosila je od 56 do 77 miliona dolara.
Vilu na Floridi, u Palm Biču, koja je bila centar njegovog raskošnog načina života i kasnijih istraga, procenjena je na 12-14 miliona dolara.
Ranč u Novom Meksiku, poznat kao "Zorro Ranch", bio je najveći u okrugu. Epstin je izgradio vilu od 26.700 kvadratnih stopa (oko 2.480 kvadratnih metara) sa prostranim dvorištem i dnevnom sobom približno veličine prosečne američke kuće. U blizini se nalazila privatna pista sa hangarom i heliodromom. Na imanju su se takođe nalazili kancelarija za ranč, vatrogasna stanica i garaža sa sedam grejanih parking-mesta.
Imanje je stavljeno na prodaju 2021. godine po ceni od 27,5 miliona dolara, ali je cena posle spuštena na 18 miliona, preneo je AP.

Epstin je kupio ostrvo Little St. James, površine 90 ari (oko 36 hektara), razvijenije od dva ostrva, za skoro 8 miliona dolara.
Zatim je 2016. godine kupio veće ostrvo Great St. James za 22,5 miliona dolara i napravio planove da razvije ostrvo od 161 ara (oko 65 hektara) izgradnjom kuća, amfiteatra, kao i podvodne kancelarije i bazena.

Početkom 2022. godine ostrva su stavljena na prodaju i očekivalo se da će dostići cenu od 125 miliona dolara.
Među prevoznim sredstvima nalazili su se i privatni avioni, uključujući ozloglašeni "Lolita Express", luksuzni Boeing 727 kojim je prevozio poznate ličnosti, poslovne ljude i političare.
Ukupna vrednost imovine – nekretnina, gotovine i investicija – prema optužnici i testamentu iznosila je između 559 i 578 miliona američkih dolara. Ova procena obuhvata njegove luksuzne nekretnine u Njujorku, na Karibima, u Novom Meksiku i na Floridi, kao i privatne avione, gotovinu i različite investicione fondove.
Sunovrat i kraj
Džefri Epstin je prvi put uhapšen 2005. godine nakon što je policiji u Palm Biču prijavljeno da je plaćao maloletnicama za seksualne usluge. Istraga je otkrila mrežu devojaka koje su dovođene u njegovu vilu na Floridi, a 2008. godine postigao je kontroverzni sporazum sa tužilaštvom – priznao je krivicu za prostituciju maloletnica, dobio minimalnu kaznu i proveo samo 13 meseci u zatvoru, uz mogućnost izlaska na posao tokom dana. Ovaj sporazum izazvao je ogorčenje javnosti jer je praktično štitio Epstina od težih federalnih optužbi.
Nakon godina novih optužbi i medijskih istraga, Epstin je ponovo uhapšen 6. jula 2019. na aerodromu u Nju Džerziju zbog federalnih optužbi za trgovinu ljudima i seksualno zlostavljanje maloletnica, navodno počinjeno između 2002. i 2005. godine u Njujorku i na Floridi. Tužilaštvo ga je optužilo da je stvorio čitavu kriminalnu mrežu za regrutovanje mladih devojaka, uključujući i one mlađe od 14 godina, čime je slučaj ponovo izazvao globalni skandal i otvorio pitanje odgovornosti mnogih uticajnih osoba iz njegovog kruga.
Epstin je svoj kraj dočekao u ćeliji broj 10 Metropoliten zatvora u Njujorku.
- Nakon detaljne istrage, istražitelji FBI-ja zaključili su da je Džefri Epstin izvršio samoubistvo u svojoj ćeliji u Metropolitan Correctional Center-u u Njujorku 10. avgusta 2019. Ovaj zaključak u skladu je sa ranijim nalazima, uključujući izveštaj o obdukciji od 19. avgusta 2019. koji je sačinio Kancelarija glavnog gradskog patologa Njujorka, stav Kancelarije američkog tužioca za južni distrikt Njujorka iz novembra 2019. u vezi sa istragom saveznih zatvorskih čuvara odgovornih za nadzor nad Epstinom, kao i zaključke Kancelarije generalnog inspektora Ministarstva pravde iz juna 2023. godine - navodi se u saopštenju Federalnog Biroa.
(Telegraf Biznis)
Video: Ponos Srbije! Polja crvenog zlata snimljena dronom
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.