Mislite da ste poneli dovoljno novca na put u Amsterdam? Takse će vam pokvariti planove
Kako je pokazalo jedno novo istraživanje, takse u mnogim poznatim gradovima mogu na vaš račun da dodaju još nekoliko stotina evra
Mislite da ste poneli dovoljno novca i napravili finansijski plan za sve dane odmora koje ćete provesti u inostranstvu? Ne radujte se prerano jer će vas možda na prijemu u hotel sačekati neprijatno iznenađenje.
Naime, kako je pokazalo jedno novo istraživanje, takse u mnogim poznatim gradovima mogu na vaš račun da dodaju još nekoliko stotina evra.
Evropska turistička asocijacija (ETOA) prikupila je podatke za 125 destinacija u kojima postoje turističke takse. Te takse kreću se od najknade po osobi po noći do određenog procenta za cenu sobe, što može povećati konačne hotelske račune.
VELIKI RAČUNI U AMSTERDAMU
Amsterdam zaista pati zbog prevelikog broja turista. Tokom godine ga posetio 18 miliona turista, a to postaje zaista prevelika brojka kada se uporedi sa 867.000 stanovnika glavnog grada Holandije.
Amsterdam je uveo turističku taksu od 7 odsto. One se tiču noćenja, odnosno cene sobe, uključujući i doručak. Međutim, to znači da bi u hotelima sa pet zvezdica, putnici mogli da plate i do 90 evra više nego što su planirali.
Takse su uvedene u oktobru prošle godine. Pre toga one su iznosile 6 odsto u centru grada, a svuda ostalo 3%.
I još dodatno, Amsterdam će od januara sledeće godine naplaćivati još i taksu od 3 evra po osobi.
Vera Al, portparolka zamenika gradonačelnika Amsterdama Grota Vasinka, rekla je da naredna taksa koja treba da bude uvedena nema nameru da otera turiste od dolaska.
- Činjenica je da brojke rastu - ne možete da postavite žicu oko grada, a mi to ni ne želimo. Povećanje taksi nije kako bismo smanjili broj posetilaca, već je to princip. Mnogo košta da držimo naš grad čistim i bezbednim, a naša infrastruktura, kao što su mostovi, su u dobrom stanju. Turisti će dolaziti sve više i više, a gradski savet ovako očekuje da oni obrate više pažnje na to kako koriste javni prostor - rekla je ona.
Evo kako bi sada mogao da izgleda vaš hotelski račun:
Na primer, 7. oktobra je najjeftiniji hotel sa pet zvezdica koji se našao na "Bukingu" bio "Bilderberg Garden Hotel" gde soba košta 202 evra. Uz to ide još 14,06 evra takse.
Sobe u "Puliceru", jednom od najomiljenijih amsterdamskih hotela, cene počinju od 525 evra, a ima i onih od 568. Na to ide turistička taksa od 43,40 evra. Dva noćenja bi mogla da vas koštaju skoro 100 evra više.
Amsterdam je takođe uveo takse od 8 evra za turiste koji u taj grad stižu brodom, a još 0,66 evra će morati da plate turisti koji idu u obilazak grada brodom ili autobusom.
Prestonica Holandije nije jedino mesto sa visokim turističkim taksama. Obližnji Roterdam dodaje 6,5 odsto na svako noćenje, dok Dortmund u Nemačkoj naplaćuje dodatnih 7,5 odsto.
Berlin, Bon i Bremen imaju takse koje iznose 5 odsto. U Beču te takse iznose 3,2 odsto, Budimešta 4%, a Bukurešt samo 1.
Ostale destinacije takse naplaćuju po osobi po noćenju. Neki od najskupljih su, iz očiglednih razloga, oni u Italiji. Ako odsednete u hotelu sa pet zvezdica u Rimu očekujte da platite po 7 evra po osobi za svaku noć koju provedete u hotelu.
Milano, Firenca i Napulj naplaćuju dodatnih 5 evra u hotelima sa 4 ili 5 zvezdica.
U Parizu za luksuzne hotele taksa iznosi 5 evra ili 3,75 za nešto manji luksuz. U Briselu taksa iznosi 4,24 evra. U švajcarskim gradovima ona iznosi oko 4 evra, a u šest francuskih gradova, uključujući Lion i Marselj, 3,30 evra.
U grčim hotelima od jedne do pet zvezdica takse iznose od 0,50 do 4 evra.
MASOVNI TURIZAM
Turističke takse obično se smatraju efikasnim načinom borbe protiv masovnog turizma. Venecija na primer planira da počne od sledeće godine da naplaćuje ulazak u grad, počevši od 3 evra van sezone do čak 10 evra u jeku sezone. To je samo dodatak na već uvedene takse koje počinju od 1,5 evro po osobi za jedno noćenje u hotelu sa jednom zvezdicom, pa sve do pet evra za "pet zvezdica".
Ipak, u Veneciji nije sezona jedino u januaru.
Međutim, iako Venecija nije jedini grad koji se bori sa ogromnim brojem turista, ti drugi gradovi nisu uveli toliko visoke takse. Na primer, one u Barseloni iznose 0,65 evra po osobi po noćenju u hotelima od jedne do tri zvezdice ili 2,25 evra u onim sa 5 zvezdica.
Dubrovnik, koji je morao da limitira broj kruzera koji se približavaju gradu, naplaćuje takse 1,35 evra po osobi za noćenje.
U nadi da ohrabre turiste da ostanu duže, nekoliko italijanskih destinacija nudi popuste na više noćenja, tako Amalfi duplo snizi takse ako turisti ostanu duže od četiri noći.
NAJNIŽE TAKSE
Najniže takse su u Kersonu u Ukrajini (0,37 evra), na Malti (0,50 evra) i u Gdanjsku u Poljskoj (0,52). Lisabon je na primer nekada bio prilično jeftin grad, a taksa iznosi 2 evra.
Evropske države u kojima trenutno ne postoje turističke takse su Danska, Finska, Gruzija i Island.
Velika Britanija trenutno radi na uvođenju prvih taksi i to u Edinburgu, dok je Vlada Norveške glasala protiv uvođenja ovakvih mera, ali je dozvolila lokalnim opštinama da ih uvedu.
(Telegraf Biznis/N.Z)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.