• 5
 ≫ 

Najskuplja kuća u Užičkoj ulici koštala 4,5 miliona €: A na ovoj lokaciji prodat je najskuplji stan

 ≫ 

Užička ulica je decenijama simbol moći, bogatstva i uticaja, kažu iz Republičkog geodetskog zavoda

  • 5
Užička ulica Printskrin: google.maps

Najskuplja nekretnina u Srbiji, prodata u prošloj godini, bila je kuća na Dedinju u Užičkoj ulici za koju je novi vlasnik platio 4.500.000 evra, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda.

- Ova ulica, koja decenijama važi za simbol moći, bogatstva i uticaja, očigledno i dalje predstavlja jednu od najatraktivnijih lokacija u Beogradu - objašnjavaju u RGZ.

Uz Dedinje, navode nadležni, kao tradicionalno atraktivna lokacija, u Srbiji se od početka njegove izgradnje nametnuo i "Beograd na vodi". Na ovoj lokaciji prodat je najskuplji stan u Srbiji čija je vrednosti bila 1.319.888 evra, a kvadrat tog stana plaćen je 8.683 evra.

Mada novogradnja nudi svoje prednosti, centar glavnog grada, kažu, oko Trga Republike i Knez Mihailove ulice, ipak drži visoke cene, pa je tako, iako starogradnja, na Obilićevom vencu kupljen stan po ceni od preko 6.000 evra za metar kvadratni.

Beograd na vodi Printscreen: Youtube/ravnoteZZa

Kada je reč o načinu plaćanja pri kupovini stanova u Srbiji, interesantno je da se u oko 70 odsto slučajeva kupuje za keš, dok su samo 30 procenata kreditni kupci.

Međutim, nisu samo kuće i stanovi na visokoj ceni, u Srbiji je veoma traženo i dobro poljoprivredno zemljište. Najveća površina u prometu poljoprivrednog zemljišta, nešto više od 559 hektara, plaćena je 4.800.000 evra na teritoriji opštine Novi Bečej.

Na tržištu nepokretnosti, u Srbiji u 2019. godini, prometovano je više od 100.000 nepokretnosti. Podaci pokazuju da je prošle godine došlo do rasta prodaje nepokretnosti u novogradnji za 16 odsto i neznatnog smanjenja broja kupoprodaja u starogradnji od oko 2 procenta u odnosu na 2018.

Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u 2019. godini bila je oko 4,1 milijarde evra i povećana je za 12 odsto u odnosu na 2018., upravo zbog povećanja prodaje u novogradnji, kažu nadležni.

Najviše novca je učestvovalo na tržištu nepokretnosti u Beogradu, zatim slede Novi Sad, Niš, Subotica, Kragujevac, Pančevo, Zrenjanin i Novi Pazar.

Posmatrano po regionima, najveći broj kupoprodaja registrovan je na teritoriji Vojvodine (35 odsto), zatim na teritoriji Grada Beograda (26 procenata), teritoriji Šumadije i zapadne Srbije (24 odsto) i teritoriji Južne i Istočne Srbije, od 15 procenata.

Video: Telegraf anketa: Da li biste podigli kredit za opremanje stana!

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sake

    2. mart 2020 | 10:11

    Dobro je da se ima gdje potrosit, tesko zaradjen novac.... hehe

  • Chance

    2. mart 2020 | 10:54

    Mene zanima da li se ispituje poreklo tog keša kojim se placaju tako skupe nekretnine? Da li osoba mora da ima pokrice u nekom biznisu za to, bas me zanima, ovo nije ona klise prozivka, vec me zaista zanima kako to ide.

  • Ovo je Srbija

    2. mart 2020 | 11:42

    Pranje para bez ikakve kontrole. To nigde u svetu nema da se lakše opere prljav novac nego kod nas. Ispada da smo zemlja bogataša a mi u čabru.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>