Zašto u Srbiji nema gazdarica? Malo je njih koje su vlasnice imanja, Velika Morava je linija podele
Najviše vlasništva podeljenog na ravne časti između muškog i ženskog pola je takođe u bačkim opštinama, ali i Bosilegradu
Nema mnogo žena koje mogu da se pohvale da na svoje ime imaju upisano 100 posto vlasništva nad nekim imanjem ili nekretninom, ali da je ovo pitanje duboko ukorenjeno u patrijarhalnom kodu pokazuje i pravilnost u geografskoj raspodeli opština gde je žensko vlasništvo, praktično, izuzetak.
Pogledate li mapu isključivog vlasništva žena na portalu Geosrbija, podatke za prošlu godinu, jasno se ističu krajnji jugozapadni predeli zemlje, obojeni u crveno, što znači da u njima ima veoma malo žena koje gospodare imanjem "1/1".
S druge strane, zelene obojene opštine, u kojima žensko vlasništvo obuhvata i do 50 posto ukupnog udela, nalaze se na severu i istoku zemlje.
Šumadija je "narandžasta", a kulturološka granica može se podvući dolinom Velike Morave, Dunava i linijama centralnih beogradksih opština.
Polarizacija je jasna - žene imaju najmanje stoprocentnog udela u vlasništvu u opštinama Prijepolje (12,77%), Sjenica (12,44%), Novi Pazar (11,62%), Tutin (10,24%), Kuršumlija (13.52%), Preševo (9,79%), Bujanovac (12,84%), Vranjska Banja (14,38%), Trgovište, koje ima najmanji procenat od 9,08 i Krupanj (14,6%).
"Zelenih" opština ima više, ali i u njima su žene manjina.
Isključivo vlasništvo muškaraca
Da bismo analizirali ovaj fenomen i iz drugog ugla, kliknuli smo i na drugu mapu "Isključivo vlasništvo muškaraca", koja tamnocrvenom bojom obeležene mahom opštine u Bačkoj, kao i tri centralne beogradske opštine - to znači da u njima ima najmanje muškaraca u čijim je rukama kompletno imanje.
Zapravo, u tim opštinama muškarci su apsolutni vlasnici u manje od 50 posto slučaja, dok su u narandžasto obojenim opštinama oni vlasnici u više od 50 osto slučajeva.
Na Starom gradu muškarci su apsolutni vlasnici 43,99 posto, na Vračaru 44 posto, a na Savskom vencu 48,1 posto.
U Novom Sadu je procenat imanja kojim gospodare isključivo muškarci 48,43 posto, U Subotici 42, u susednoj Kanjiži 45,17 posto, a u Senti 44,42 posto. U Somboru taj procenat je 48,58 dok je u Bačkoj Topoli 42,87%. Tamnocrvenom bojom označena je i Ada (41,56%), Bečej (44,06%), Mali Iđoš (48,9%), Kula (49,27%), Srbobran (48,27%), Temerin (48,4%) i Bački Petrovac (45,58%).
Tamnozelenom bojom u oovm slučaju označena je Sjenica gde muške ruke drže imanje u 80,06 posto slučaja, potom Tutin (84,46) i Preševo (85,27).
Zajendičko vlasništvo
Najviše vlasništva podeljenog na ravne časti između muškog i ženskog pola je takođe u bačkim opštinama, ali i Bosilegradu.
U Subotici je procenat zajedničkog vlasništva nad imetkom 24,71 posto, a najviši je u Adi (26,64%). Na spisku opština sa najećim udelom zajedničkog vlasnika su i: Kanjiža (20,74%), Bačka Topola (23,21%), Senta (22,74%), Bečej (23,13%), Temerin (22,31%), Bački Petrovac (20,56%) i Bosilegrad (23,57%).
Taj procenat je najmanji u opštinama Veliko Gradište (4,43%), Golubac (4,17%), Petrovac na Mlacvi (4,63%), Lajkovac (4,54%), Despotovac (3,58%) i Preševo (4,94%).
Država je rešila da upravo ove procente poveća, kako bi, što je moguće više, i žene uključila u vlasničku strukturu. Tako je usvojen princip da zajednička imovina supružnika bude upisana na oba imena.
Prema zakonu iz 2018. godine prilikom upisa u katastar i žena upisivati kao vlasnik imovine zajedno sa supružnikom.
Naime, prilikom novih upisa u katastar, zajednička svojina se upisuje na osnovu izvoda iz matične knjige venčanih automatski kao zajednička, osim u slučaju kada se uz ispravu koju je dostavio javni beležnik ili sud dostavi i izjava oba supružnika da se u konkretnom slučaju ne radi o zajedničkoj, već o posebnoj imovini jednog od njih.
Ukoliko je nepokretnost već upisana na jednog supružnika kao jedinog vlasnika nepokretnosti, može se izvršiti upis zajedničke svojine na osnovu izjave oba supružnika da se u konkretnom slučaju radi o zajedičkoj svojini, objašnjenje je koje je tada dao Republički geodetski zavod.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
xoxo
Pa najbolje dekretom nekim dodeliti imanja zenama. Sada su ionako muskarci gradjani drugog reda, pa nije red da se u ovome odstupa.
Podelite komentar
Raspucin
Donesite zakon oduzmite imovinu muskarcima i podelite zenama, eto resenja..., ja bi zabranio muskarcima da rade i eto problem resen,
Podelite komentar
i d
žene gazdarice,,preduzetnice,,žene u skupštinu,ministarke,,žene narukovodeća mesta,samo ne trebaju žene majke da rađaju decu u Srbiji
Podelite komentar