Cela Italija vrvi od kuća za 1 evro: Ima ih svaka regija, a mislili su da se šale
Dugo se priča o kućama za 1 evro, iako je isprva cela kampanja delovala kao šala. Zapravo, diskutabilno je koliko je to bila planirana kampanja: više zamisao jedne italijanske zajednice da unapredi svoje stanje.
U smislu depopulacije "najgore" je bilo na Siciliji, a pre skoro dve godine i CNN je pisao o tome kako gradonačelnik Kamarate, Vinćenco Đambrone, pokušava "godinama da ubedi vlasnike, koji su odavno napustili svoje porodične kuće, da ih tako prazne i porušene besplatno daju prazne pridošlicama".
Tako je demografska slika jednog grada postala važnija od novca, od same ekonomije. Svakako, doseljeno stanovništvo bi vremenom privređivalo, radilo u tom gradu, plaćalo porez, trošilo novac na razne načine - ali je u startu, možda, bilo važnije "oživeti" napuštene italijanske regione koji su delovali depresivno.
Situacija i dalje nije sjajna, mada kampanja ne prestaje da traje i samo se širi. Gotovo svaka regija popularne Čizme ima šta da ponudi. "Ne mogu da podnesem da se ovaj prekrasan, stari, istorijski centar isprazni i propadne. Boli me to", rekao je Đambrone svojevremeno za CNN Travel.
Konkretno Kamarata, nalazi se na oko 60 kilometara jugoistočno od Palerma, na nadmorskoj visini od oko 1.000 metara. U tom delu Sicilije, inače, vlada usporen tempo života, te ljudi (mladi) traže "izlaz".
Previše lepo da bi bilo istinito?
U pravu ste, ako se to pitate. Postoji caka, mada ne dovoljno komplikovana da bi one zainteresovane odvratila od kupovine nekretnine za 1 evro u prelepoj Italiji. Naime, kupci se moraju obavezati da će renovirati trošne objekte u koje nameravaju da se usele, a kada dobiju kuću - uplaćuju depozit od 5.000 evra.
Dobra vest je da im grad u kojem kupe kuću taj novac kasnije vraća, kada završe obnovu. Prednost imaju mladi parovi sa decom, a oni koji se odluče baš za Kamaratu, a pritom imaju bebu - dobijaju bonus od 1.000 evra. Barem je tako bilo ranije, pre korona krize.
Stara, napuštena kuća može postati šta god želite: privatni stambeni prostor, apartman, hotel, prodavnica, pa i restoran. Dakle, namena nije bitna. Važno je oživeti određeno mesto.
Posebno su Amerikanci zainteresovani za ove kuće, jer i kada ulože "brdo" novca u njih, opet "prođu" jeftinije nego da kupe nekretninu u SAD. Tamo su naročito sada cene na rekordnom nivou. U svakom slučaju, promena nije mala, ali je i sama pandemija promenila želje i navike ljudi. Na sve je dodatno uticala mogućnost rada na daljinu.
Višeznačajni projekat
Projekat "Kuća za 1 evro" (1 Euro Houses Project) prvobitno je započeo samo u nekim italijanskim opštinama. Ali, vremenom je spisak mesta koja nude napuštene kuće postajao sve duži.
Ova dugoročna strategija privlačna je onima koji traže jeftina ulaganja u nekretnine u Italiji, s jedne strane, ali i, jednostavno, za vraćanje prestiža italijanskim selima, s druge strane.
Osim toga, pomenuti projekat bi mogao pozitivno da "šokira" italijansko tržište nekretnina, olakšavajući pristup kućama mladim ljudima, kojima je sve teže da reše stambeno pitanje.
Čak i uz niske kamate i povoljne kredite, pa i uz dane štednje, nije lako kupiti svoj (prvi) dom. Cene nekretnina rastu, a plate značajno vairiraju, odnosno padaju.
I na kraju, repopulacija u ovim malim selima takođe promoviše turističke vrednosti zemlje koju je kovid-19 prilično porazio, najpre u zdravstvenom, a onda i u ekonomskom smislu.
Kako bi se poboljšala turistička privreda, staru kuću je moguće pretvoriti i u raskošni hotel ili vilu sa bazenom.
Popularna mesta
I sever Italije nudi kuće za jedan evro, i to najviše u ovim delovima: Pijemont, Dolina Aoste, Lombardija, Ligurija. Kada govorimo o centralnom delu zemlje, najviše se traže Toskana, Lacio, Marče, Abruco.
S juga Italije možemo izdvojiti Molise, Pulju, Bazilikatu, zatim Kampaniju, Kalabriju, i to gradove Kandela, Taranto, Albidona, Maida, Rose i tome slično.
Kuće za 1 evro popularne su i na Sardiniji (Romana, Montresta, Nulvi), kao i svakako na Siciliji (Augusta, Bivona, pomenuti grad Kamarata, potom Kanićati, Grote, Itala, Petineo, Salemi, Saponara...).
Video: Stan u Beogradu ili na Zlatiboru: Šta je isplativije i unosnije?
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nagard
Taman migranti da kupe po jednu....
Podelite komentar
Milena
Da se nasa vlast setila ovoga pre nekih 10-15 godina ne bi nam sela ostala prazna
Podelite komentar
Zeljko
pa nije bas tako, pri kupovini kuce, potpisujete ugovor sa drzavom da u roku 5 godina morate da ih potpuno adaptirate i vasem trosku i u glavnom se radi o kucama u siromasnijim krajevima
Podelite komentar