Pale cene kvadrata i kirija u Srbiji: Ovoliko sad vredi garsonjera, a kakva će biti 2024?
U Srbiji je, konačno, došlo do "hlađenja" cena na tržištu nekretnina, mada je "uspeh" čak i ako su stabilizovane, jer bi podstanari i dužnici, usled novog rasta, bili u ozbiljnom problemu.
To se posebno odnosi na korisnike kredita sa varijabilnom kamatom, ali i na podstanare koji su nemoćni pred odlukama stanodavaca, pre svega - na studente.
Jesen je uzela maha, fakulteti su opet krcati, a letnji odmori završeni, te se u gradovima, s akcentom na Beograd, primećuju izrazito velike gužve.
Takođe, sajtovi za oglašavanje nekretnina opet se rapidno "pune".
Prelazak iz letnje u jesenju sezonu je i dobar povod da pitamo Aleksandru Mihajlović, stručnjaka za nekretnine, koliko je značajan trenutni pad cena kvadrata u Srbiji?
- Prema podacima sa specijalizovanog sajta za nekretnine 4zida, prosečno oglašene cene stanova, kada je u pitanju tržište prodaje, beleže stabilizaciju i blagi pad u drugom i trećem kvartalu u većini gradova u Srbiji - kaže sagovornica Telegraf Biznisa.
"S aspekta izdavanja stanova u Beogradu, prosečno oglašene cene na našem sajtu su prva dva tromesečja bile na istom nivou, dok je u trećem kvartalu došlo do blagog rasta, te je tako prosečna cena kirije za garsonjeru u Beogradu u trećem kvartalu skočila sa 300 evra koliko je iznosila u prva dva kvartala ove godine - na 330 evra."
- Ali, trenutno oglašena prosečna cena za garsonjere opet je u blagom padu, i iznosi 285 evra. Sličan trend beleže i ostale strukture stanova - dodaje Aleksandra.
Koji trendovi su sada primetni, u odnosu na mesece unazad?
Prema rečima Aleksandre Mihajlović, podaci u koje oni imaju uvid jasno pokazuju da je došlo do stabilizacije i smirivanja tržišta nekretnina nakon perioda dinamičnog rasta: analiza pokazuje putanju koja je u padu za prodaju/izdavanje stanova u Beogradu, Kragujevcu i Nišu.
Dakle, ova tri grada su ispred svih kada je reč o smirivanju cena, a da li će tako ostati i naredne godine?
- S obzirom na dinamiku koja je obeležila prethodni period, predviđanje kretanja cena nekretnina je izazovno. Ipak, možemo reći da se ne očekuje drastičan rast cena koji se desio u prethodnom periodu, ali se cene neće vratiti na nivo od pre nekoliko godina. Na cene nekretnina utiču brojni spoljašnji ekonomski faktori, ponuda i potražnja, promene u kamatnim stopama, kao i opšta ekonomska stabilnost - zaključuje naša sagovornica, koju smo upitali i da li je sada pametnije kupovati ili iznajmljivati stan.
- Investicija u nekretnine je najčešći izbor za ulaganje. Prednosti kupovine nekretnine uključuju dugoročnu stabilnost, mogućnost iznajmljivanja stana za dodatni prihod i potencijalni rast vrednosti nekretnine tokom vremena. S druge strane, iznajmljivanje pruža fleksibilnost i manje finansijske obaveze i odgovornosti povezane s vlasništvom.
Odluka o kupovini ili iznajmljivanju nekretnine, kaže Aleksandra Mihajlović, treba da bude pažljivo razmotrena u skladu sa finansijskom situacijom i mogućnostima svakog pojednica, kao i sa njegovim ciljevima i potrebama.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoki
Tek ćete videti pad. 30 % pada sve u 2024. Ne samo kod nas. Ne diktira Srbija cene i broj studenata. Evo ovde u Izaliji osetan pad cena. Ne kupujte ništa još godinu dana.
Podelite komentar
Lui
U Kraljevu supe i rupe 250-300 e,koji crni pad cena
Podelite komentar
Kenguristan
Svetske cene,a plate?
Podelite komentar