Ne očekuju se velike promene cena kvadrata ove godine: U ovom gradu su nekretnine mnogima postale nedostižne

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Sa prvim danom 2025. godine stupile su na snagu brojne poreske izmene u Hrvatskoj. Najvažnija se tiče nekretnina - uvođenje poreza na nekretnine. Hoće li poreska reforma, uz ostala ekonomska i financijska kretanja uticati na tržište nekretnina u susednoj državi?

Lana Mihaljinec Knežević, članica predsedništva Udruženja poslovanja nekretninama i predsednica Strukovne grupe za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju u emisiji Studio 4 je kazala da je dobro što se počelo misliti primarno na uticaj turizma na tržište nekretnina. Kako kaže, turizam je uticao na manjak ponude, a samim time i na porast cena.

- Trenutno se ne može reći kako će poreska reforma i stambena politika uticati na tržište - rekla je.

Naglašava kako je na zagrebačkom tržištu najveći broj transakcija stambenim nekretninama, a nakon toga su to razvijene obalne županije u kojima je turizam jak.

- Najveći izazov na tržištu nekretnina je manjak ponude. Dugi niz godina smo imali niske kamate na stambene kredite i to je stimulisalo potražnju. Nismo proizvodili dovoljno nekretnina da bi se potražnja zadovoljila, naglasila je.

Dodaje kako je u Zagrebu jedan od najvažnijih kriterijuma prilikom kupovine stana statički integritet nekretnine.

Što se tiče obale, zbog velikog fokusa na turizam postoji visok nivo potražnje od stranih kupaca koji su veće platežne moći, ali se sve više posljednjih godina kupovalo nekretnine za turistički najam.

Prosečna cena kvadrata stana u Zagrebu između 2.300 i 2.600 evra

- Porezi i stambena politika su fokusirani da se s jedne strane stavi pod kontrolu turizam, a s druge strane da se što brže pokuša staviti na tržište veći broj nekretnina. Smatram da uticaj na cene neće biti vidljiv ove godine, već će on biti vidljiv srednjeročno - istakla je.

Naglašava kako je hrvatsko tržište nekretnina segmentirano pa se cene i broj transakcija razlikuju između Zagreba, obalskih i kontinentalnih županija.

- Velike su razlike cena između novo sagrađenim nekretninama i starogradnje. U medijima se ističu najskuplji kvadrati u Zagrebu, ali njih je izuzetno malo i dostupni su malom broju ljudi. Prosečne postignute cene u Zagrebu su prošle godine bile između 2.300 i 2.600 evra po kvadratu - rekla je.

Dodaje kako su i po tim cenama mnogima nekretnine postale nedostižne. Ističe kako se mora povećati ponuda kako bi se problem nepriuštivosti rešio.

Istaknula je da precenjene nekretnine se ne kupuju. Prošle je godine bio vidljiv pad transakcija stanovima i u Zagrebu i u drugim područjima. Nekretnine koje odskaču cenom od realnog stanja kupci ne žele ni da pogledaju.

- Kupci izbegavaju kupovinu starih nekretnine jer im je teško da pronađu majstore da bi nekretninu obnovili - rekla je Mihaljinec Knežević.

Još jednom je naglasila kako se u Hrvatskoj ne gradi dovoljno, promišljeno, strateški. Ono što je tržištu potrebno su primarno stanovi koji su priuštivi.

- S obzirom na cene u Zagrebu, ljudi traže stanove na obodima grada i mestima blizu Zagreba, ali da bi se to ukorenilo treba postojati dobra saobraćajna povezanost i dostupnost sadržaja koji su potrebni za život. Mislim da se na tome nedovoljno radi - istakla je.

- Trend da mladi ne žive u centru grada postoji i u Evropi već decenijama. U vezi sa tim, treba da postoji dugoročno promišljanje na nivou države i jedinica lokalne samouprave, rekla je.

Na pitanje kupuju li se u Hrvatskoj stanovi kreditima ili gotovinom, Mihaljinec Knežević je kazala kako pola kupaca kupuje kreditom, a pola vlastitim sredstvima, piše HRT.

- Luksuznije nekretnine se kupuju vlastitim sredstvima, a one prosečnih cena se kupuju na kredit. U 2025. godini se ne očekuju velike promene što se tiče cena nekretnina - zaključila je Mihaljinec Knežević.

(Telegraf Biznis)

Video: Nikola Tesla, najslavniji komšija u Beogradu na vodi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>