Razlika između najviše i najniže plate čak 156.418 dinara: Spisak delatnosti koje prednjače po zaradi
≫
Čitanje: oko 2 min.
Prosečna zarada u Srbiji, po poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, iznosi 83.812 dinara. Pošto prosečna mesečna zarada predstavlja sliku svih isplaćenih zarada u toku jednog meseca i izračunava se na osnovu iznosa svih obračunatih zarada i ukupnog broja zaposlenih, jasno je da se primanja u Srbiji veoma razlikuju, odnosno za mnoge je taj prosečni iznos nedostižan, a za neke je to tek deo mesečnih primanja.
Prema poslednjim podacima, apsolutni rekorderi u prosečnim zaradama su zaposleni u informisanju i komunikacijama, a kojima mesečno u proseku leže 206.234 dinara.Iza njih, najviše zarađuju zaposleni u četiri delatnosti i oni su ujedno jedini, mimo IT sektor, kojima prosečna mesečna plata prelazi 100.000 dinara.
Tu su zaposleni u finansijskim delatnostima i delatnosti osiguranja, koji mesečno zarade 124.200 dinara, zatim pripadnici stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti koji zarađuju 110.364 dinara, zaposleni u rudarstvu, sa 115.961 dinara i zaposleni u snabdevanju električnom energijom, gasom i parom koji zarađuju u proseku 105.000 dinara.
Po visini plata slede zaposleni u državnoj upravi i obaveznom socijalnom osiguranju kojima mesečno na račun leže u proseku 94.568 dinara. Sa dsetak hiljada manjom platom, prate ih radnici u zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, sa platama od 86.477 dinara u proseku.
Tu se spisak plata po delatnostima koje su veće od prosečne zarade na niovu Srbije - završava.
Prvi ispod magične svote od 83.812 dinara, koliko iznosi posečna plata u zemlji su zaposleni u poslovanju nekretninama koji u poseku dobiju 82.806 dinara.Sa platama iznad 70.000 dinara, tu su administrativne i pomoćne uslužne delatnosti (75.440 dinara), obrazovanje (74.741 dinara), prerađivačka industrija (71.746 dinara), snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama (71.517 dinara).Iza njih, u stopu ih prate, zaposleni u građevinarstvu, sa platom od 70.303 dinara, zatim u saobraćaju i skladištenju, sa platom od 70.212 dinara i trgovini na veliko i malo i popravkama motornih vozila, sa zaradama od 70.109 dinara.
Zaposleni u umetnosti, zabavi i rekreaciji dobijaju 69.342 dinara, u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu 66.636 dinara, a na dnu lestvice su radnici u uslugama smeštaja i ishrane, koji u proseku svakog meseca zarade 49.816 dinara.
(Telegraf Biznis/G. M.)
Video: Da li se ljubav prema nauci isplati u Srbiji?
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gradjamin
Plate za ogromnu vecinu gradjana je samo da places i ne znas sta ces. Nije Srbija samo Beograd, N Sad. Ogromna vecina radnika po srbiji prima oko 45 do 50 hilj din. Nemojmo o sarmama molim vas jer je vise glupo. Ovo je beda najveceg dela srpskog radnika i porodica. To sto primaju sluzbenivi po bgd u juznim delovima srbije tinisti ne primaju ni pola. Radnici u trgovinama beda, kod privatnika beda. Vecina preskace obroke, jede nekvalitetno samo da ratvuce do kraja meseca samo da istera mesec sto ce se sve odraziti na zdravlje i udar na zdrav sistem ali koga briga. Eliti je lepo za ostale koga briga
Podelite komentar
Map
Najvece plate imaju oni za koje te plate zaradjuju oni sto imaju najmanje, drzava za primer da je odavde najbolje otici i nikad se vise ne vratiti, od nas radnika kod privatnika drzava je stvorila roblje
Podelite komentar
Džoni
Dajte,oladite malo sa ovom naučnom fantastikom...
Podelite komentar