• 1

Vreme čitanja: oko 2 min.

Stiže božićni bonus: Koji radnici u Nemačkoj će dobiti čak 5.733 evra?

Vreme čitanja: oko 2 min.

Najmanji "dodatni novčani iznosi" isplaćuju se radnicima koji rade preko agencija, i oni dobijaju oko 380 evra

  • 1
božić Foto: Shutterstock

Mnoge firme u Nemačkoj isplaćuju svojim zaposlenima božićne bonuse (novčane nagrade) već u novembru, a visina tih bonusa se razlikuje od poslodavca do poslodavca.

Mediji, ipak, navode da prosečni božićni bonus ove godine iznosi oko 2.800 evra. 

Ako ne znate šta tačno označava ova vrsta bonusa, evo definicije: to je nagrada koja se smatra materijalnim pravom radnika, a koja nije direktno uređena Zakonom o radu, već se uređuje kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu ili, jednostavno, odlukom poslodavca.

Ko daje najviše božićne bonuse?

U kategoriji najviših božićnih bonusa su radnici u sektoru proizvodnje nafte i gasa, gde prosečna nagrada iznosi čak 5.733 evra, piše magazin Fenix i dodaje da nešto manju bonus imaju zaposleni u sektoru prerade mineralnih ulja (5.586 evra).

U poznatim nemačkim kompanijama kao što su Mercedes, Bosch i Porsche zaposleni, takođe, imaju pravo na isplatu božićnog bonusa, pri čemu su poznati iznosi za Bosch: božićni bonus od 3.300 evra na standardnu maksimalnu platu od 6.000 evra, i za Porsche: dugi niz godina ova firma dodaje 55 posto na punu 13. platu.

Da bi zaposleni ostvarili pravo na božićni bonus, nužna je zakonska osnova. Mogu se razmotriti različite mogućnosti: kolektivni ugovor, ugovor o radu ili odgovarajući pojedinačni ugovorni propis.

Ko daje najmanje božićne bonuse?

Najmanji "dodatni novčani iznosi" isplaćuju se radnicima koji rade preko agencija, i oni dobijaju oko 380 evra.

U preradi duvana, bonus je 564 evra.

Majstor Porsche Porše Foto-kolaž: Shutterstock, Pixabay

Inače, božićni bonus će u Nemačkoj ove godine dobiti 85,8 posto zaposlenih sa kolektivnim ugovorima. Oni, prosečno, primaju 2.809 evra – 62 evra više nego prošle godine, podaci su Nemačkog zavoda za statistiku.

Postoje velike razlike među delatnostima: u građevinarstvu, kao i kada je reč o pružaocima finansijskih i osiguravajućih usluga, više od 95 posto zaposlenih lica prima "standardni božićni bonus".

U područjima Informacije i komunikacija i Javna uprava, odbrana, socijalna sigurnost - manje od 70 posto ima pravo na ovaj bonus.

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>