Zvali su ga hranom za siromašne, a sada košta kao suvo zlato: Cena za kilogram ide i do 60 evra
Iako se u prošlosti nazivao hranom za siromašne, bakalar danas košta kao suvo zlato - 60 evra po kilogramu. Kako piše Index.hr, norveški bakalar je među najtraženijom ribom na svetu, a ujedno i omiljeno jelo Hrvata za Božić. Međutim, u poslednjih 10 godina njegova cena konstantno raste, ali i varira od zemlje do zemlje.
U prodavnicama, cena sušenog bakalara se kreće od 40 do 55 evra po kilogramu, što znači da je za oko 30 odsto skuplji u odnosu na prošlu godinu dodaje hrvatski list.
Inače, po godišnjoj potrošnji ribe, Hrvati se nalaze na devetom mestu u EU.
Sušeni bakalar plaćaju suvim zlatom
Hrvati su tokom prošle godine uvezli 536 tona bakalara, u vrednosti od skoro 8 miliona evra, dok je godinu dana ranije taj broj bio nešto manji, kao i vrednost od 6,5 miliona evra.
I dok se u Hrvatskoj sušeni, vakuumirani atlantski ili norveški bakalar plaća suvim zlatom, u evropskim zemljama njegova cena jedva da je rasla pišu Hrvati.
Bakalar iz Norveške najviše uvoze zemlje Evropske unije, a najveći potrošači ovog "smrdljivca" su Portugalci, koji godišnje u proseku pojedu 56 kilograma bele i plave ribe.
Portugalci će za praznike kilogram sušenog bakalara platiti tek 14.95 eura, što je, u odnosu na cenu u Hrvatskoj, čak četiri puta manje. Ovisno o procesu prerade, cene variraju. Odluče li se za bakalar koji je u salamuri stajao 180 dana, za komad od dva kilograma će najviše dati 44.95 eura, što je i dalje jeftinije nego u Hrvatskoj.
Portugalci pojedu oko 20% izlovljenog bakalara na svetu. Iako imaju dugu obalu uz Atlantski okean, više ga ne love, nego uvoze upravo iz Norveške. Duga tradiciju spremanja bakalara za praznike njeguje se u Francuskoj i Španiji, gdje mu cena varira u odnosu na Portugal tek oko 1 evro.
U susednoj Italiji najskuplji bakalar Hrvati su pronašli za 44 evra po kilogramu, dok je najjeftiniji 24 evra. U onlajn trgovinama u Švajcarskoj trenutno je najniža cena bakalara 28.50 evra, dok se na popustima mogao naći i za 17 do 20 evra po kilogramu.
Od šest evropskih zemalja čiju smo ponudu analizirali, najskuplje ga prodaju u Austriji. Cena mu varira od 30-ak evra, a najskuplji je 38.50 evra, što je i dalje za 1.5 puta manje nego u Hrvatskoj.
(Telegraf Biznis)
Video: Aukcija ribe na đerbanskom marketu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kole
Bakalar je oduvek bio skup kao otrov i ne znam gde ga zovu hrana za siromašne osim možda tamo gde ga love i suše. Ja nikad nisam jeo svež bakalar, a suv jesam jer ga je moja majka,q pravoslavna Dalmatinka divno spremala. Kuva se pred božić i služi sa kuvanim krompirom sa mnogo bibera i maslinovim uljem.
Podelite komentar
Maja
Ako vas cuju nasi trgovci, mi cemo imati najskuplji bakalar (ako vec nije), posto ce ga uvesti iz Hrvatske i odozgo lupiti takse i enormnu marzu, za svaki slucaj.
Podelite komentar