Sa 300 evra mesečno: Ovo su gradovi u kojima PENZIONERI u Srbiji žive kao carevi

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Za mnoge penzionere u Srbiji, život nakon radnog veka ne znači samo odmor, već i potragu za mestom gde će im novac duže trajati, a dani biti ispunjeni mirom i sadržajem.

I dok Beograd i Novi Sad nude sve pogodnosti velikih gradova, mnogima su ti gradovi preskupi i previše užurbani. Zato sve više penzionera bira manja mesta i gradove – gde su troškovi niži, vazduh čistiji, a ritam života sporiji.

1. Vrnjačka Banja – kraljica penzionerskog života

Japanski vrt, Park Vrnjačka banja Foto: Nikola Tomić

Vrnjačka Banja je već decenijama meka za penzionere. Pored termalnih izvora i odlične zdravstvene infrastrukture, ovo mesto nudi bogat društveni život, kulturne događaje, ali i prirodu koja smiruje. Mesečni troškovi stanovanja i života za penzionera ovde su značajno niži nego u većim gradovima – stan se može iznajmiti za 150–250 evra, dok mesečna potrošačka korpa iznosi oko 400 evra. Penzioneri ovde vole duge šetnje, kafiće na šetalištu i društvo istomišljenika.

2. Sremski Karlovci – mirno, kulturno i pristupačno

Sremski Karlovci Foto: Shutterstock

Na samo 10 kilometara od Novog Sada, Sremski Karlovci su idealni za one koji žele mir, ali i blizinu velikog grada. Ovaj istorijski grad je pun šarma, vinograda, kulturnih događanja i srdačnih ljudi. Troškovi su niži nego u Novom Sadu – zakup jednosobnog stana je oko 150 evra, a mnogi penzioneri ovde žive u sopstvenim kućama. Uz to, lokalna pijaca i blizina Fruške gore čine svakodnevni život prijatnim i zdravim.

3. Pirot – skromno, a kvalitetno

Pirot, cveće, grad cveća Foto: A.Ć.

U južnoj Srbiji, Pirot je poznat po niskim troškovima života i sigurnoj, opuštenoj atmosferi. Za penzionere sa manjim primanjima, ovo je pravi raj. Stan se iznajmljuje već za 100 evra, dok mesečni troškovi hrane i komunalija ne prelaze 300–350 evra. Grad ima dobar dom zdravlja, parkove i razvijen lokalni saobraćaj. Penzioneri ovde vole baštovanstvo, pijace sa domaćim proizvodima i tradicionalna jela.

4. Subotica – severna udobnost

Subotica Foto: S.Opačić

Za one koji vole evropski duh i multikulturalnost, Subotica je odličan izbor. Iako veći od pomenutih mesta, Subotica ima miran ritam života, odličnu zdravstvenu zaštitu i relativno pristupačne troškove. Cene kirija su oko 200 evra, a troškovi života oko 450 evra mesečno. Grad je poznat po parkovima, jezeru Palić, kulturnim dešavanjima i uređenosti.

5. Sokobanja – lekoviti vazduh i jeftin život

Sokobanja panorama Foto: Shutterstock

Sokobanja je još jedno tradicionalno penzionersko odredište, sa odličnim klimatskim uslovima i termalnim izvorima. Ovde se živi tiho i skromno. Stanovi su povoljni, a mnogi penzioneri imaju svoje vikendice. Mesečni troškovi mogu biti ispod 400 evra, što ovu banju čini vrlo atraktivnom za skromniji penzioni budžet.

Za srpske penzionere, izbor mesta za život sve više zavisi od finansijske održivosti. Manji gradovi i banje nude upravo to – mir, zdravlje i niže troškove. Iako Beograd i Novi Sad imaju svoje prednosti, sve više ljudi u penziji pronalazi sreću u prirodi, tradiciji i jednostavnom životu.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>