
Nevreme u Srbiji uništilo crveno zlato, ono što je ostalo biće papreno skupo: Cena će zavisiti od ovih faktora
Crveno zlato iz Srbije ove sezone po svemu sudeći opravdaće ovaj svoj naziv. Zbog loših vremenskih uslova, rod a samim tim ponuda je smanjena, stoga se očekuje da otkupna cena maline ove godine bude viša nego lani. Prevelikih zaliha maline nema i glavno pitanje više nije kolika će biti cena, nego da li će maline uopšte i koliko biti. Novi ministar poljoprivrede u Vladi Srbije, Dragan Glamočić, danas je posetio opštinu Kosjerić i razgovarao sa poljoprivrednicima.
"Znate i sami da cenu maline, koliko god malinari očekivali da to reguliše država, ipak određuju ponuda i potražnja, tržište. U godinama kada je rod manji, cena obično ide gore. Ove sezone, recimo, u nekim krajevima poput Kosjerića nije bilo mraza, pa očekujem da će tu proizvođači biti zadovoljniji" rekao je za RINU Glamočić.
Dodaje da iako su prognoze povoljnije u odnosu na prošlu godinu, treba biti oprezan dok se tržište ne pokrene u punom kapacitetu.
"Biće manja ponuda, što će pozitivno uticati na cenu, ali to ne znači da će svi malinari profitirati. Oni koji imaju slab rod, teško da će biti u plusu. Malina je berzanska roba, nije vezana samo za Srbiju – uspeva širom sveta, i to ne smemo da zaboravimo" izjavio je Glamočić.
Ministar je posebno apelovao na neophodnost modernizacije i prilagođavanja klimatskim izazovima:
"Malinari moraju menjati sortiment, povećavati prinose, ulagati u nove tehnologije, protivgradne mreže, osiguranje. Ne može se više oslanjati samo na Boga. Ko ne prati promene, teško će opstati" istakao je ministar.
Glamočić je zaključio da budućnost proizvodnje leži u znanju, ulaganjima i strateškom pristupu, a ne u pasivnom čekanju pomoći države ili boljih vremena.
(Telegraf.rs/RINA)
Video: Vodimo vas iza kulisa EDS-a: Mreža duža od obima planete
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ханс
Морају?
Podelite komentar