Mađarska potpuno zatvorila granicu za srpsko voće i povrće: Više ni jednu jabuku ne smete preneti
Ova zabrana je uvedena da bi se, kako kažu, zaštitili od štetočina koje se namnožavaju i šire
Iako je na graničnom prelazu Horgoš - Reske od juče na snazi minimum granične kontrole za putnički saobraćaj, koji su ugovorili ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Mađarske kako bi se smanjile gužve, naši severni susedi uveli su novi propis - od sada se na teritoriju Evropske unije žive biljke mogu preneti samo ukoliko imaju prateću fitosanitarnu dokumentaciju.
Kako bi se zaštitili od štetočina, izuzetka nema - bilo da je u pitanju jedna jabuka ili gajba, bilo da je reč o lukovicama ili rasadu. Ukoliko se pronađu u vozilu, a nemaju odgovarajuće dokumente, putnik će to morati ili da baci, ili će ga mađarski carinici vratiti nazad u Srbiju. Putnici kod onih kod kojih se pronađu biljke neće biti novčano kažnjeni, ali neće moći da nastave put. Zanimljivo je da se ova obaveza ne odnosi na pet biljaka - urme, durijan, ananas, banane i kokos, koje i dalje možemo da nosimo, čak i kada ne poseduju uverenje o zdravstvenoj ispravnosti.
- Od naših carinika smo čuli za ova nova pravila i već kod nas bacili jabuke i banane koje smo poneli deci ako se u povratku duže zadržimo na granici - kaže Milan J. iz Novog Sada, koji je sa porodicom krenuo u Beč na Božićni vašar.
Mnogi naši građani svakodnevno odlaze na rad u Mađarsku i često sa sobom nose voće za užinu.
- Svako jutro putujem u Segedin i za užinu ponesem dve ili tri jabuke. Nije problem, sada ću ih baciti, ali videćemo kako će to funkcionisati kada počnu veće gužve - rekao je Arpad Mesaroš.
Nova pravila izazvala su revolt putnika u autobusu, koji su organizovano krenuli u obilazak Budimpešte.
- Da li će sada mađarski carinici pregledati svaki ranac i odrediti šta smemo da jedemo? To je kontradiktorno sa najavama da će se ubrzati carinska procedura - smatra Anastazija iz Beograda.
U međuvremenu, naše granične službe su spremne za predstojeći veći talas putnika, koji se očekuje već naredne nedelje. Minimum granične kontrole trajaće do 15. januara i primenjivaće se ukoliko dođe do pojačanog intenziteta saobraćaja.
- Radićemo punim kapacitetom, na svih šest terminala, a tražili smo i pojačanje iz drugih jedinica. Sa naše strane sigurno neće biti problema - najavljuje Vukan Papić, zamenik komandira na graničnom prelazu Horgoš.
Stroži pravilnici o tome šta putnici smeju da unesu u EU napravljeni su zbog biljnih štetočina, a kao deo direktive Evropske unije koja se odnosi na voće i povrće. Na listi evropske institucije je 20 karantinskih štetočina koje se namnožavaju i šire, a uključujući japansku bubu, azijsku bubu dugog roga, citrusovu zelenu i crnu tačku i Xylella fastidiosa, čiji je ekonomski, ekološki i društveni uticaj na teritoriji EU najoštriji.
(Telegraf.rs/Novosti)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rada Bg
Pametni ljudi..neće da u svoju zemlju zaraze stetim insektima koji će unistitnjihovu poljoprivredu i voćarstvo!!! Mi sami sebe unistavamo ilegalno svim i svacim...
Podelite komentar
Buda
Greše Mađari, štetočine su na vlasti a ne u jabuci.
Podelite komentar
Sikter more
Oni štite svoje domaće proizvodjače i tržište, nije njima do štetočina. Samo recipročne mjere će vratiti situaciju u početni položaj, bez ikakvih konsultacija i pregovora.
Podelite komentar