Nova pravila za klanje svinja: Šta predviđa strategija Evropske komisije "od njive do trpeze"
Većina opasnosti koje se odnose na dobrobit svinja pri klanju prouzrokovana je neadekvatnim osobljem i loše dizajniranim i izgrađenim objektima, zaključila je Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) u svom najnovijem istraživanju.
Ova studija poslednja je u nizu ažuriranih procena dobrobiti životinja koje je zatražila Evropska komisija. Na osnovu dobijenih rezultata predložila je mere za sprečavanje opasnosti koje se javljaju prilikom klanja i proizvodnje mesa, piše "Agroklub".
- Evropska komisija u sklopu svoje nove strategije "od njive do trpeze" preispituje trenutne odredbe o dobrobiti životinja sa ciljem stvaranja održivijeg prehrambenog sistema u EU. Ova serija, plus druga koju ćemo izneti u sledećih nekoliko godina, pružiće naučnu osnovu za dalje ispitivanje - rekla je glavna naučnica EFSE, Marta Hugas.
Potreban opsežan pregled svinja i proces klanja
Kako bi se sprečilo širenje zaraza, a i očuvala njihova postojanost kao opšte dobro, EFSA kao i sama komisija predlažu opsežan pregled svinja kao i sam proces klanja. Tako bi se identifikovao niz opasnosti koje dovode u pitanje dobrobit, poput toplotnog stresa, žeđi, dugotrajnog gladovanja i respiratornih tegoba.
- Visoki standardi poboljšavaju zdravlje životinja i kvalitet hrane, smanjuju potrebu za lekovima i mogu pomoći očuvanju biološke raznovrsnosti. Zdrave, dobro negovane životinje od presudne su važnosti za lanac hrane - naglašava Hugas.
I kod ostalih domaćih životinja isti problemi
Nažalost, svinje nisu jedine životinje koje podležu okrutnim procesima klanja. U Francuskoj i Nemačkoj je predložen zakon koji zabranjuje usmrćivanje muških pilića mlevenjem dok su još živi.
U slučaju da je pile žensko, ono će kroz skoro vreme postati koka nosilja, najčešće u kaveznom uzgoju ali, ako je muško, ne služi ničemu pa se tako i tretira. Na svu sreću vlasti su prepoznale taj okrutan čin i odlučile da tome stanu na kraj.
To nažalost nije jedini slučaj. Nedavno je Agroklub pisao i o okrutnosti koje stoka proživljava prilikom transporta.
Ovo sigurno nisu jedini dokazi zanemarivanja dobrobiti životinja, pa se očekuje da će EU i EFSA doneti još niz novih promena po pitanju njihove zaštite.
(Telegraf.rs)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Molim??
Kome d' uzme prase??
Podelite komentar
ilija Cvorovic
Meni je zao ovih zivotinja, ipak su ona ziva bica, znam za lanac ishrane al eto
Podelite komentar
DARKO 100%
Jedna je stvar okrutnost i izivljavljanje bez opravdanosti prema zivotinji,a drugo je stvar gde se zivotinje drze za ljudsku ishranu,neko konzumira zivotinjsko meso a neko je vegeterijanac, tako svako ima izbor ishrane i uverenja,kod nas se svinjokolj odvija vekovima ,toliko smo ispraksirani da smo postali doktori nauka za to,pa gospoda i evropske unije mogle bi da uce od nas sam proces svinjokolja pa do pancete,prsute i pecenice ,pihtija itd... kad dodju kod nas sve brke izmaste od dobrog ukusa
Podelite komentar