Banane rodile u srcu Šumadije: "Otišli smo korak dalje. Limun je već odomaćen u našem dvorištu"
Topola je, kao što već znamo, pogodno tlo za breskve, šljive, višnje, trešnje, ali sunce srpske Toskane očigledno prija i tropskom voću
Srbija više nije samo zemlja među šljivama: u Topoli su rodile banane, a limun je već odomaćen u dvorištu porodice Tomić.
Dobro je poznato da u Topoli rađa svo voće i povrće, ali ono tipično za balkansko područje - višnje, šljive, trešnje i breskve. Međutim, članovi porodice Tomić otišli su korak dalje, jer su u svom dvorištu posadili banane koje su, iako se ubrajaju u tropsku kategoriju, rodile u srcu Šumadije.
- Sadnicu sam nabavio preko interneta i eksperimentalno posadio; posle tri godine ova voćka donela je i prve plodove - kaže Ivan Tomić.
Ipak, da bi ova biljka rodila bilo je potrebno minimum 40 litara vode dnevno, dosta svetlosti i sunčeve toplote.
- Cvetala je, pčele su obavile oprašivanje i sada se na jednoj biljci formiralo više od 70 plodova, tako da uskoro očekujemo prve banane u našem dvorištu, a ako lepo sazreju, biće i za naše prijatelje. Banana se u Topoli gaji na više mesta, ali do sada je rodila samo kod nas - ponosno kaže Ivan.
Bananu su rasadili i sada imaju još tri stabla koja su već velika, pa ako budu rađale - o tropskim voćkama iz srpske Toskane tek će se pričati. U dvorištu porodice Tomić uspevaju i bambus, urmina palma, ali i limun koji svake godine donese dosta plodova.
- Limun je već odomaćen kod nas, mora se redovno prihranjivati, zalivati, voli glistenjak. Preko zime mora u toplu prostoriju sa dosta svetlosti. Godinama rađa i to su kvalitetni i veliki plodovi, koji su organski, bez upotrebe hemije - kaže Ivan.
Tomići kroz osmeh kažu da već nekoliko godina ne kupuju limun, a ove godine verovatno neće kupovati ni banane, jer će u njihovom dvorištu biti zrelih sočnih plodova.
Doktor bioloških nauka, profesor Duško Brković sa Agronomskog fakulteta u Čačku, kaže da globalne klimatske promene menjaju biljni svet.
- Pre 15, 20 godina smokva je bila pojam, onda smo se čudili i limunu, a danas je to svakodnevnica. Temperature su znatno veće, dostižu 42 stepena i onda je uspešno uzgajanje tropskog voća izuzetno moguće. Jednostavno, možda u neko dogledno vreme budemo rekreativno gajili neke biljke za koje nismo ni verovali da mogu da uspevaju na ovim prostorima - istakao je Brković.
Očigledno je da nema više dugih i jakih zima, pa ćemo uskoro možda kupovati domaći limun, mandarine, a možda i banane. Sve to je, kako kažu stručnjaci, rezultat promene klime koja nas priblažava mediteranskoj.
Video: Zoran je dokazao da je u Srbiji apsolutno sve moguće, čak i dobrička banana
(Telegraf Biznis/Rina)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vesna
Promena klime pogoduje tropskom vocu, ali nasim sortama voca i povrca ne. Paradajz vise ne uspeva, ako nije iz plastenika. Vec godinama lose radjaju stare sorte sljive, jabuke i drugo autohtono voce. Plasim se da ce za nase potomke jabuka biti egzoticna vocka, bas kao sto je bila za Kubance sa kojima sam studirala u Novom Sadu i koji su je tada prvi put probali.
Podelite komentar
Zoka
Sve je to "lepo"ali pitanje je koliko te kulture uticu na nase voce jer sve one ponekad sa sobom donose razno,razne bolesti sa sobom.
Podelite komentar
Zeljko
Samo napred!!!!!!
Podelite komentar