"Porciju kačamaka su mi naplatili 600 RSD!": Kako su sirotinjska jela postala trend u Beogradu
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Zalosno
To su sca jela koja se lako i brzo spremaju. Ali zene su lenje,cast izuzetcima,i nece da spremaju. Ja jesam mlada,ali me je mama naucila i spremam za svoju porodicu vikendom. Jadni vi muskarci,kada imate zenu lenju pa morate da placate restoranima toliku cenu.
od početka do kraja
Malo je 600 dinara, treba 1200 ! Jel neko nekoga tuče po ušima da ide u restoran ako mu je skupo, ako nema novca ? Molim lepo...dosta je bilo te lažne elite, koja sa 100 evra u džepu, stečenim na "snalaženje" u doba tranzicije, misli da je neko i nešto. Stvari polako počinju da dolaze na svoje mesto, ljudi počinju da vrednuju sebe, svoj rad, svoje proizvode.
Radisa milenkovic
Deri bre deri bitange spremajte kuci hocete u restorane, Deri, deri