Nove mogućnosti za izvoz srpskog voća i povrća u Ameriku: Kako da pripremite robu za SAD?

Domaćim proizvođačima, prerađivačima i distributerima svežeg, smrznutog i prerađenog voća i povrća od ove nedelje dostupna je jedinstvena elektronska edukativna platforma za izvoz hrane na tržište SAD.
Ova sveobuhvatna platforma je kreirana u okviru zajednickog projekta Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) "Podrška diverzifikaciji izvoza poljoprivrednog i prehrambenog sektora Zapadnog Balkana i Istocne Evrope" u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije, navedeno je u zajedničkom saopštenju FAO i EBRD.
Navedena platforma pruža mogućnost postojećim i potencijalnim izvoznicima u sektoru proizvodnje i prerade voća i povrća da, na jednom mestu, saznaju sve neophodne informacije o pripremi i izvozu na tržište SAD, zahvaljujući elektronskom "Vodiču za izvoz voća i povrća na tržište SAD" i posebno pripremljenog video serijala sa vodećim ekspertima u oblasti: tehnologije i bezbednosti hrane, FDA regulativa i uvoznih procedura, brendinga i dizajna proizvoda, onlajn prodaje hrane, špedicije i transporta prehrambenih proizvoda na američko tržište.
Istovremeno, kompanije imaju priliku da uspostave kontakt sa ekspertima i dobiju konkretne informacije u vezi sa potencijalima tržišta, pripremom i realizacijom izvoza voća i povrća na ovo veliko svetsko tržište hrane.
Pristup kompletnom sadržaju je besplatan uz registraciju preduzetnika ili kompanija, a pristup edukativnom materijalu je omogućen putem internet stranice RAS - vodic.ras.gov.rs.
Sve informacije o tržištu
“Zbog ograničenja usled pandemije kovida 19 i smanjenih mogućnosti za održavanje edukacija i treninga kompanija, ova prva domaća edukativna platforma za izvoznike svežeg, smrznutog i prerađenog voća i povrća predstavlja jedinstven izvor informacija o tržištu SAD, uz mogućnosti da kompanije dobiju informacije iz prve ruke od vodećih eksperata u industriji hrane kod nas", rekao je v.d. direktora RAS Radoš Gazdić.
SAD su drugo najveće svetsko tržište hrane, odmah posle NR Kine.
Procena vrednosti tržišta hrane u SAD je 924,4 milijardi dolara za 2020. godinu u poredenju sa Kinom 1,251 milijardi dolara i trećim tržištem na svetu - Indijom sa 463 milijardi dolara.
Očekuje se da će tržište hrane u SAD rasti po godišnjoj stopi od 1,8 odsto, dok će online prodaja sa trenutnih sedam odsto skočiti na 11,2 odsto ukupne prodaje hrane u SAD, što predstavlja izuzetan potencijal za unapređenje prodaje prehrambenih proizvoda domaćih proizvodaca na ovom tržištu.
U cilju dalje promocije izvoza, pristupa tržištima i jačanju konkurentnosti našeg poljoprivrednog i prehrambenog sektora na tržištu SAD planirana je organizacija vebinara u septembru ove godine.
Tom prilikom kompanijama će biti pružena mogućnost da dobiju najnovije informacije, saznaju sve o ključnim koracima u izvozu na američko tržište ili postave pitanja vodećim ekspertima u oblastima od značaja za realizaciju uspešnog izvoza voća i povrća na američko tržište.
Projekat "Podrška diverzifikaciji izvoza poljoprivrednog i prehrambenog sektora Zapadnog Balkana i Istočne Evrope" se finansira u okviru bilateralne podršške Italije kroz Centralno-evropsku inicijativu (CEI) i Programa Evropske unije za razvoj preduzeća i inovacija Zapadnog Balkana WB EDIF.
Video: Evo kako da brzo i lepo iseckate voće i povrće bez mnogo muke
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aleksandar
Selo je toliko unisteno da vise nemamo voca I povrca za nas, nemamo da izvozimo u okruzenje a kamoli za Ameriku. I da se ne zamlacujemo o prazni pricama Amerika sto joj fali uvozi iz Meksika sa kojim se granici, a u kaliforniji, arizoni, teksasu postoje tolike plantaze voca I povrca da se ne moze ni zamisliti. Jedan podatak samo, u kaliforniji sezona jagode traje od APRILA do oktobra I o cemu sad dalje da pricamo??
Podelite komentar
Tajfun
Nije to predviđeno za starosedeoce,amerikance,već za naše koji su otišli da postanu amerikanci.
Podelite komentar