
Sve više traže ovu biljku u Srbiji jer je zakočilo u Ukrajini: Zarada do 800 evra, a evo koje uslove zahteva
Otkako je kriza pogodila poljoprivredni sektor zbog Ukrajine i Rusije, vidimo tek značaj pojedinih biljaka, odnosno potencijalne zarade koju donose.
Ukrajina je najveća žitnica, ali i vodeći izvoznik mnogih poljoprivrednih kultura. Ako niste znali, podatak je da je ta zemlja najveći proizvođač slačice. Kao i sa drugom robom, koja se našla kao žrtva ove krize, trenutno vlada nestašica.
To bi međutim, ujedno mogla da bude naša šansa, naročito što u Srbiji u poslednje vreme vlada veća potražnja. S druge strane, činjenica je i da ta šansa nije još u dovoljnoj meri prepoznata.
Ponekad, proizvodnju slačice svrstavaju i u izvoz lekovitih biljaka, pa se profit od nje zbraja u taj sektor. Bilo kako bilo, trenutne procene govore da je po hekaru zarada od oko 700 do 800 evra.
Proverali smo gde je najbolje podneblje u Srbiji za ovu biljku, i kakve uslove traži.
Na osnovu raspoloživih podataka Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije, seme bele slačice se u Srbiji gaji na veoma malim površinama. One se kreću od 1 do 3 hektara sa tendencijom povećanja površina do maksimalno 5 hektara.
"Prinosi se kreću na nivou od 1 do 1,2 t/ha. Proizvodnja semena bele slačice za dalju preradu, a za potrebe prehrambene industrije ( kao začinska biljka koja se koristi u proizvodnji senfa, kiselih krastavčića) najviše se obavlja u severnom Banatu i Bačkoj", navode naši sagovornici.
"Zaradu po hektaru je veoma teško odrediti i ona zavisi od više faktora, ali smatramo da je manja od 700 – 800 eura/ha", navode nam oni.

Napominju da trenutno nemaju informaciju o tržišnoj ceni ovog proizvoda, ali nam je jedan proizvođač baš iz Vojvodine napomenuo da se nada cifri od 700 evra.
Cifre
- 3.000 tona lekovitog bilja godišnje se izveze iz Srbije
- 16 miliona dolara vredan je izvoz lekovitog bilja iz Srbije
- 40 kompanija u Srbiji otkupljuje lekovito bilje
- 4 do 5 hiljada sakupljača lekovitog bilja ima u Srbiji
- 5.000 hektara u Srbiji je pod usevima lekovitog, aromatičnog i začinskog bilja
- 2.000 dinara po ha iznosi subvencija za uzgoj lekovitog bilja u Srbiji
Video: Tajna biznis uspeha Koste Perovića, košarkaša koji pravi čudo sa lavandom, ružama i smiljem
(Telegraf Biznis)
Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Erak
Kod nas najbolje na zemlji rađaju benzinske pumpe i perionice tepiha i auta.
Podelite komentar
Kakos
Kod nas najbolje uspeva nerad...
Podelite komentar
Moni
Crpi i uništava zemljište...
Podelite komentar