
Srbija očekuje 3,5 miliona tona pšenice i 7 miliona tona kukuruza
Srbija ove godine očekuje žetvu od 3,5 miliona tona pšenice i u slučaju povoljnih meteo uslova kukuruza nešto više više od sedam miliona tona, izjavila je pomoćnica ministra poljoprivrede Vedrana Ilić.
Srbija ima i značajnu proizvodnju suncokreta, šećerne repe i soje, napomenula je Ilićeva i dodala da trenutno imamo dovoljno hrane za sopstvene potrebe, ali i za ceo region i tradicionalne kupce.
Srbija je jedan od 10 najvećih proizvođača žitarica, kao i jedan od najvećih proizvođača maline, šljive, jabuke i drugog voća, što može značajno doprineti poboljšanju svetske proizvodnje hrane, rekla je Ilićava koja je putem video veze učestvovala krajem prošle sedmice na ministarskoj konferenciji u Berlinu u okviru skupa zemalja G7.
"Našu spremnost na saradnju i pomoć pokazali smo kroz mnoge aktivnosti do sada, ali je verovatno najvažnija od njih inicijativa Otvoreni Balkan, koja pomaže razvoju celog Zapadnog Balkana i najvažniji je regionalni projekat za Srbiju. Inicijativa koja trenutno uključuje Srbiju, Severnu Makedoniju i Albaniju je otvorena i dostupna svima koji žele da se pridruže", poručila je Ilićeva, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Dobrosusedski i bilateralni odnosi su, istakla je, ključni za ekonomski prosperitet.
Naglasila je potrebu da se iskoristi snaga znanja i da se poboljšaju prehrambeni sistemi kako bi obezbedili sigurnu hranu, pristupačnu za sve, a istovremeno čuvajući prirodne resurse i boreći se protiv klimatskih promena, primenom i razvojem najboljih poljoprivrednih praksi, poboljšanjem sistema distribucije hrane i smanjenjem bacanja hrane.
Ucesnici ministarske konferencije su pozvani da preduzmu dalju zajednicku akciju u svim ovim oblastima i da se pridruže Globalnoj alijansi za bezbednost hrane (GAFS) koja je pokrenuta u Berlinu 18. i 19. maja ove godine.
Video: Počela žetva, ratari žele veće cene
(Telegraf Biznis)
Video: Sutra je neophodno da se određena grupa građana javi u Pošti: Važno obaveštenje za građane
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Realno
Da na papiru ako stvarno ima toliko zasto osporavate izvoz u nasu sengensku zonu naravno bez posrednika
Podelite komentar