Na kvantaškoj pijaci u Šapcu kilogram paradajza, "na gajbu", prodaje se po ceni od 120 do 130 dinara.
Na pijačnim tezgama nema jeftinijeg paradajza od 150 RSD, dok se u piljarnicama i prodavnicama mešovite robe cena kilograma kreće oko 190 dinara.
Domaćice koje su počele pripremu zimnice jer se crveni plodovi paradajza već melju i kuvaju, šokiralo je (ne)očekivano poskupljenje.
- Pre sedam dana na pijaci u Bogatiću paradajz se prodavao po 80 do 100, a juče po 150 dinara. U prodavnicama se do pre neki dan mogao kupiti kilogram po 120, a sada je svugde po 180 do 190 dinara - jada se domaćica iz Bogatića.
Vlasnica piljarnice iz Šapca priča kako je do utorka paradajz imao cenu 120 dinara i prodaja je bila uobičajena, s obzirom da se na pijaci mogao nabaviti jeftinije. A onda je u jednom danu prodato sve iz radnje.
- To je bio signal da se nešto dešava sa cenom. Drugi prodavci su već podigli cenu, a posle nove nabavke kod nas je kilogram sada 180 dinara - kaže prodavačica u piljarnici.
Prvi paradajz iz plastenika uvek je bio skuplji, ali veliko poskupljenje paradjza praktično na početku berbe na otvorenom za mnoge je neočekivano.
Poljoprivrednici objašnjavaju da su dugotrajna suša i rano pojavljivanje stenica, odnosno smrdibuba u baštama znatno umanjili rod.
- Nakupci na njivi plaćaju 120 i 130 dinara, pa nije čudo što bude upola skuplji dok stigne do pijace ili marketa. Nema paradajza kako se očekivalo i cena će još da raste - prognoziraju proizvođači u Mačvi.
Video: Zbog vrućina krave daju do 3l manje mleka: Srećko je zato ugradio tuševe i ventilatore u štalu
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stena
Treba da bude skuplji. Samo onaj ko ga proizvodi zna koje je muke video i ulozio da ga proizvede.
Podelite komentar
Peđa
Prekjuče mi se žali moj piljar da je išao u Leskovac po paradajz i da se vratio praznim kombijem. Kaže da nikad u životu nije osetio takvo nipodaštavanje i osionost proizvođača. Digli cene u nebo i neće ni da razgovaraju ako ne uzimaš minimalno jednu tonu. Više nemam empatiju za seljake kada bacaju robu zbog niske cene.
Podelite komentar
Blabla
Neka ga teraju i na 300, stize domaci a sa ovim plasticnim neka se slikaju. Napumpaju cene po marketima a onda prodaju trulez u pola cene.
Podelite komentar