Jelena iz Topole ne odustaje od tradicije: Iako je gotova tegla jeftinija, ona uveliko pravi srpski kavijar
Ova vredna domaćica otkriva, da za pripremu tradicionalnog srpskog ajvara ne treba ništa više osim puno ljubavi, rada i naravno šporeta smederevca
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Vu
Tegla "ajvara" u marketima oko 300 dinara. Kila paprike 110-160 dinara. Ja kupio direktor od proizvođača sa njive za 110 dinara . Od 47 kilograma papirne dobio 8 velikih tegli cepkanog ajvara. Hoće li neko i dalje da me ubeđuje da za onih 300 dinara jede ajvar. Ja vam kažem samo se nadajte. Jedete vi i patlidžana i bundeva i sve to začinjeno sa džemfiksom.
Mladen
Koješta ajvar je najbolji kad se ne mučiš i ne dimis ,ne kupujem paprike ni tegle ,već kupiš gotov i ko Bog .
Lažna domaćica
Da, mi što živimo u uslovima gde to sve nije moguće, verovatno nismo po standardu PRAVE srpske domaćice...