Vreme čitanja: oko 1 min.
Žene iz Koceljeve prave najbolji domaći ajvar? Kupci rado daju "hiljadarku" za teglu
Vreme čitanja: oko 1 min.
Harmoniji boja i ukusa nije odolelo oko 10.000 gostiju iz svih krajeva Srbije, regiona i inostranstva
Sve što je rodilo u voćnjacima i povrtnjacima vredne domaćice iz koceljevačkih sela su preradile i upakovale u hiljade tegli i flaša, i iznele na Festival zimnice, koji je u petak i subotu 14. put održan u Koceljevi.
Harmoniji boja i ukusa nije odolelo oko 10.000 gostiju iz svih krajeva Srbije, regiona i inostranstva, koji su osim prilike da pazare kvalitetnu domaću zimnicu, uživali i u brojnim pratećim manifestacijama.
Beograđanka koja svake godine dolazi na Festival priznaje da žene iz Koceljeve prave najbolji domaći ajvar.
- Ovim ženama nema ravnih. Sve je ukusno što proizvedu, domaće je i bez konzervansa. Ajvar i ove godine košta 1.000 dinara, kao lane, iako je paprika poskupela, a uz to su i nekoliko puta imali poplave. Svaka im čast - kaže ona.
U tradicionalnom asortimanu zimnice su turšije, salate, pečene paprike, kornišoni, slatka, sokovi, džemovi, sirupi, ali su maštovite domaćice iz Koceljeve kupcima ponudile i neverovatne kombinacije voća i povrća: šljive punjene kupusom i celerom, džemove od luka, jabuka sa nanom, od zelenog paradajza sa limunom, slatko od ljubičica i čili papričica...
Slavicu Mitrović na Festivalu godinama prepoznaju po širokoj lepezi proizvoda, ali i specijalitetu čiji recept ljubomorno čuva.
- Naš zaštitni znak je paprika somborka punjena feta sirom u devičanskom maslinovom ulju - kaže Slavica.
Osim proizvođača iz Koceljeve, na Festivalu je učestvovalo oko 250 izlagača iz Srbije i regiona. Pazarivalo se i sveže voće i povrće, med i ostali proizvodi iz košnice, alkoholna pića, mesne prerađevine, kolači, bombone, liciderska srca...
Po tradiciji, u glavnoj ulici je organizovano takmičenje u pripremanju lovačkog gulaša, a ove godine je bilo najmasovnije, sa 260 kotlića. Na ražnjevima su se okretali prasići i jaganjci, a u velikim glinenim loncima kuvao se svadbarski kupus. Istovremeno, sa roštilja se širio miris pljeskavica.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivica
Svaka čast tim ženama,ali kod njih je sve skupo enormno,ma đaba da je hiljadu puta domaće,ogule ti kožu.
Podelite komentar
Buca
Ni u najboljoj nameri ne mogu da razumem ljude koji pored takvih đakonija, ića, pića, jagnjića i prasića, jedu pljeskavice?! 🤔
Podelite komentar