Vreme čitanja: oko 1 min.
Stručnjak objašnjava zašto je podbacilo crveno zlato, a lider smo u proizvodnji: "Oni su glavni krivci"
Vreme čitanja: oko 1 min.
Otkupna cena maline je prošle godine bila niska, tako da se već postavlja pitanje kakvo ćemo stanje imati ove godine
Nakon 2021. godine koja je za srpsku malinu bila rekordna, započeo je trend pada izvoza crvenog zlata. On je zabeležen i u tonaži, ali i u deviznoj vrednosti tokom 2022. i 2023. godine. Pema podacima Republičkog zavoda za statistiku, sa vrednošću od oko 280 milona evra, izvoz 2023. godine bio je za trećinu manji nego 2021. godine. U istom periodu, pao je i uvoz tog voća u Srbiju, u kom prednjači malina proizvedena u Bosni i Hercegovini.
Stručanjak za voćarstvo, dr Aleksandar Leposavić, ističe da je više razloga za ovakvo stanje kada je u pitanju srpska malina.
- S jedne strane, tu su nerealni zahtevi proizvodača, a sa druge neznanje i nepoznavanje stanja tržista od strane otkupljivača i izvoznika. Veliki problem je i istupanje pojedinih, a vrlo često i samozvanih predstavnika jedne ili druge strane, proizvođača ili izvoznika. Oni su u velikoj meri doprineli sveukupnoj konfuziji i znatno uticali na poziciju Srbije kao svetskog lidera u proizvodnji najkvalitetnije maline na svetu - istakao je Leposavić.
Velike štete zbog ovakvog stanja trpe i proizvođači, a mnogima od njih malinarstvo je i vodeći izvor prihoda. Nezadovoljni otkupnom cenom koju im nude hladanjačari, voćari se neretko odlučuju i na proteste tokom sezone berbe.
- Sve ovo deluje veoma destimulišuće na malinare, zbog činjenice da su proizvođači u velikoj meri nezadovoljni prošlogodišnjom sezonom, a ima i onih koji nisu naplatili svoju robu još od 2022. godine - ističe Leposavić.
Otkupna cena maline je prošle godine bila niska, tako da se već postavlja pitanje kakvo ćemo stanje imati ove godine.
Osim za svežom, opala je potražnja i za srpskom zamrznutom malinom. Pad tražnje za tom robom je sve više neujednačen i kreće se od 10 procenata u Francuskoj, do čak 40 odsto u Nemačkoj, što su dva najveća tržišta za zamrznutu srpsku malinu.
(Telegraf Biznis/Rina)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Заборавили сте штету од суперћелијских олуја у лето 2023. Не само на малинама, већ уопште у пољопривреди. Зато су битне све мере које је донела Влада Србије као подстицајне. И рекордне. То је одлично јер су потписани споразуми а неки су и пред потписивањем о слободној трговини. Пре свега са НР Кином. Произвођачи само треба да виде своју улогу и корист коју имају од тих одличних могућности. Надам се да ће ова година бити макар мало мање екстремна што се тиче временских прилика. И желим свима родну сезону.
Podelite komentar
SELJAK
Državna politika je katastrofalna za seljaka . Država je pored ministarstva poljoprivrede uvela još jedo(briga o selu ) da što pre unište seljaka ! Ove godine država i hladnjačari neće imati problema oko otkupa jer je 50% maline uništeno !
Podelite komentar