Deka Peka otkriva zašto je peglana kobasica tako skupa: "Mi smo Piroćanci, ne želimo ništa da trošimo"
Na 11. po redu Sajmu peglane kobasice, koji se održao ovog vikenda u Pirotu, pitali smo najiskusnijeg proizvođača pirotskog specijaliteta, koji je čak i geografski zaštićen, zašto je toliko skup. Kilogram ove "potkovice" išao je nedavno i do 4.000 dinara, a sudeći po cenama na štandovima sada je i za jednu "crvenu" više.
Predrag Stanković, među Piroćancima poznat kao Deka Peka Mrnjak, proglašen je za najiskusnijeg proizvođača peglane kobasice, a za Telegraf Biznis pojašnjava kako sama proizvodnja izgleda.
- Kobasica se pegla svakog jutra i večeri 40 dana, suši se na promaji, mi smo Piroćanci, ne želimo ništa da utrošimo, drva, struju, nego ono što nam je Bog podario. Vetar i hladnoću. Kobasica se pravi negde na 5 stepeni plus i noću mora da bude minus da bi se preko dana opustila, noću smrzla i da bismo iz toga lakše ispustili vazduh - priča Predrag koji je tokom dugogodišnje proizvodnje pokupio bezbroj nagrada.
Inače, ove kobasice se prave od junećeg, kozjeg i ovčijeg mesa, a Deka Peka nam nije ostao dužan ni objašnjenja zašto je pa, toliko skupa.
- Od tri kilograma mesa bez ijednog grama loja, posle 4o dana peglanja svakog jutra i večeri dobijate 900 do kilogram te kobasice.
Kaže da kod njega kilogram košta 5.000 dinara, a razlog je u "klimatskim promenama".
- Bilo je dosta vlage, morao sam da dodajem ventilatore. Struja mi je za dva meseca ispala 212.000 dinara - priča Mrnjak.
Da biste i sami shvatili koliko je proizvodnja pirotskog specijaliteta teška, Deka Peka upućuje svima poziv:
- Dođite, daću vam mašine, punilicu, sprave, biću vam od pomoći, dati savet, pravite i ja ću vama da otkupim za 5.000 dinara - poručuje Peka.
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aleksandar
Jedi je sam za te pare!
Podelite komentar