Mensur uzgaja jedino povrće koje se ne prska, kilogram 200 RSD: Sve što ubere, proda sa kućnog praga
Popaju snagu daje, a porodici Mensura Hadžića iz Janje kod Bijeljine dobru zaradu. Spanać je jedino povrće koje se ne prska i ne tretira, a potvrda kvaliteta stiže i sa Instituta. Već nakon 40 dana je spreman za branje, a svu robu Hadžići prodaju već na kućnom pragu.
- Bilo je teško sačuvati spanać od suše, ali uspeli smo. Hoće vodu, ali ne mnogo, pa se i sa sistemima za navodnjavanje mora biti oprezan. Seme, oko 100.000 zrna na 1.000 metara kvadratnih, mora biti kvalitetno, parcele pripremljene i nađubrene i zalijemo ga par puta. Kad se sve uradi kako treba, za branje je spreman za 40 dana - kaže ovaj janjarski domaćin, za portal InfoBijeljina.
Imaju stalne kupce u Brčkom, Sarajevu, Tuzli, Banjaluci... a cena je kako koja godina rodi.
- Ovo je jedino povrće koje se ne prska i ničim ne tretira. Na početku sezone je bio 3,5 (200 dinara) sad već ide po 2,5 KM (150 dinara) po kilogramu, a prodajemo kartone od 10 kilograma. Po dunumu naberemo od jedne do dve tone. Proizvodnju prate problemi, a najveći je nedostatak radne snage. Mora se znati brati, prati i pakovati, a uglavnom taj posao obavljamo mi, ukućani - kaže Mensur.
Mensur sa suprugom i sinom živi isključivo od poljoprivrede. U toku sezone radni dan im traje po desetak i više sati, ali Hadžići se ne žale. Ponosni su na sve što su vrednim i složnim radom postigli.
- Klimatske promene uzimaju danak. Morali smo izgraditi sisteme za navodnjavanje, nabaviti potrebnu mehanizaciju. Kad se sve sabere, isplati se - kaže ovaj povrtar.
Proizvodnja spanaća nije zahtevna, ali je za dobar i kvalitetan prinos neophodno primjenjivati savete stručnjaka, naglašava i agronom Stanko Tadić.
- Prvi zemljišni sloj mora biti dobro obrađen i usitnjen, seje se na dubinu jedan centimetar, dva. Dodaje se NPK đubrivo, najčešće od 30 do 35 kg "petnaestke" i može se vršiti jedna prihrana, eventualno u proleće - savetuje Tadić.
Hadžići osim spanaća, proizvode i luk, mrkvu, peršun i cveklu. Već su zasnovali i proizvodnju za iduću godinu.
Na tri dunuma posejali su spanać koji će za berbu prispeti u martu, aprilu, kada su potražnja i cena ovog povrća najveće, te za plasman i isplativost proizvodnje ne brinu.
(Telegraf Biznis)
Video: To je neka ljubav, poljoprivredom ne može svako da se bavi: Nemanja (24) želi da ostane na selu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bole
Lepo. Poštovanje za vrednog poljoprivrednika.
Podelite komentar